Pismo informacyjne w sprawie naruszenia danych osobowych
Strona główna > Diagnostyka niepłodności (badane niepłodności)

Diagnostyka Niepłodności (Badane niepłodności)

 

Według prowadzonych statystyk co roku w Polsce około 1,5 mln par zmaga się z problemami z płodnością bądź utrzymaniem ciąży. W równym stopniu dotyka ona kobiet jak i mężczyzn, a tylko 20% to problem dotyczący jednocześnie obydwojga partnerów. Powodem zaistniałych sytuacji, oprócz czynników środowiskowych takich jak np. stres czy zła dieta, są zaburzenia genetyczne, hormonalne a także przebyte choroby wirusowe. Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem w kierunku zdiagnozowania skąd bierze się problem z płodnością bądź wcześniejsze incydenty poronne jest wykonanie szeregu badań laboratoryjnych (badań niepłodności).

U kobiet starających się o dziecko hormony odgrywają duża rolę. Ich wahania są główną przyczyną problemów związanych z niepłodnością. Zaburzenia poziomu hormonów często objawiają się nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, brakiem lub zaburzeniem owulacji a nawet zanikiem miesiączkowania. Dlatego u kobiet starających się o dziecko tak istotne jest odpowiedni poziomu hormonów. Sprawdź normy swoich wyników badań. Kliknij w poniższy kalkulator badań hormonalnych. 

 


1. Zapraszamy do pobrania materiałów, które przygotowaliśmy specjalnie dla osób, które zmagają się z problemem niepłodności. Każdy z materiałów można pobrać osobno :-)

-  insert opisujący badania hormonalne oraz genetyczne - które i kiedy są przydatne, jak się do nich przygotować, itd.

- przerost Candida a niepłodność - temat bardzo ciekawy, opisany przez dr Annę Romaniuk

- chlamydia a niepłodność - jedno z podstawowaych badań, które powinno być wykonane w diagnostyce niepłodności, niestety zdarza się, że jest pomijane

- alergia a ciąża - co warto wiedzieć

- wizyta u endokrynologa - dr Magdalena Jagiełło

- AMH - parametr szczęścia rodzicielskiego - prof. Jacek Jóźwiak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

2. Poniżej prezentujemy wszystkie, związane z tematyką niepłodności badania, dostępne w ofercie ALAB laboratoria. Zostały podzielone tak, aby aby w sposób łatwy i świadomy przeprowadzić Państwa przez kolejne etapy diagnostyczne związane z leczeniem niepłodności.

 

 

 • Badania hormonów żeńskich, to pierwsze z badań jakie należy wykonać w celu oceny płodności kobiety. Pozwalają one określić czy gospodarka hormonalna organizmu nie jest zachwiana oraz czy narządy płciowe pracują w sposób prawidłowy.

   

  BADANIA PRZED CIĄŻĄ / PRO CIĄŻA 

Anty-Mullerian Hormon (AMH)

Inhibina B

Globulina wiążąca hormony płciowe (SHBG)

Estradiol (E2)

Prolaktyna (PRL)

Folikulotropina (FSH)

Luteotropina (LH)

Progesteron (PRG)

P/c przeciw peroksydazie tarczycowej (ATPO)

Siarczan dehydroepiandrostendionu(DHEA-S)

Testosteron (TST)

Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji

 

 • Kolejny element w diagnostyce problemów z płodnością stanowią badania genetyczne obydwojga partnerów. Najczęściej wykonywanymi badaniami, które pozwalają określić przyczynę niepłodności/ poronień, są badania wskazane poniżej.
   

NIEPŁODNOŚĆ  - DIAGNOSTYKA GENETYCZNA PARY

AZF

CFTR

KARIOTYP

LEIDEN

PROTROMBINA

 

 • Na powodzenie utrzymania ciąży po implantacji zarodka, bądź po naturalnym zapłodnieniu, wpływ ma również stan zdrowia przyszłych rodziców. Zarówno choroby wirusowe, bakteryjne, ja i pasożytnicze przebyte przed i w czasie ciąży, mogą prowadzić do powikłań ciąży, powstania wad rozwojowych czy też  poronień. Zaleca się zatem wykonanie następujących badań:
   

BADANIA PRZEDIMPLANTACYJNE - KOBIETA

Anty-HCV

HBsAG

Anty-HBc

Anty-HIV-1,2

Test kiłowy - przesiewowy

CMV - wirus cytomegalii p/c IgG

CMV - wirus cytomegalii p/c IgM

Rubella (różyczka) - p/c IgG

Rubella (różyczka) - p/c IgM

Toxoplazmoza IgG

Toxoplazmoza IgM

Wykrywanie DNA Chlamydia trachomatis metodą Real Time-PCR

Grupa krwi

Biocenoza pochwy

Cytologia płynna

BADANIA
PRZEDIMPLANTACYJNE -MĘŻCZYZNA

Anty-HCV

HBsAG

Anty-HBc

Anty-HIV-1,2

CMV - wirus cytomegalii p/c IgG

CMV - wirus cytomegalii p/c IgM

Grupa krwi

Test kiłowy - przesiewowy

    

 • Nowoczesne techniki molekularne pozwalają na ocenę ryzyka wystąpienia wad genetycznych w trakcie rozwoju płodowego. Badania te można wykonywać już po 10 tygodniu ciąży, pobierając jedynie krew matki, w której krąży materiał genetyczny dziecka. Dostępne testy umożliwiają diagnostykę najczęściej występujących wad genetycznych takich jak np. zespół Downa, zespół Edwardsa.
   

GENETYCZNA NIEINWAZYJNA DIAGNOSTYKA PRENATALNA

Test HARMONY

 


 

Przerost Candidy – nowe spojrzenie w diagnostyce niepłodności.

Przerost drożdżaków Candida prowadzi do zaburzeń mikroflory jelitowej i coraz częściej wiązany jest z szeregiem chorób przewlekłych, w tym może być jedną z przyczyn niepłodności. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z artykułem Dr Anny Romaniuk – „Przerost Candidy a niepłodność”, pod patronatem ALAB laboratoria. Dr Romaniuk w niezwykle ciekawy i przejrzysty sposób przedstawia zależności między przerostem Candidy a zaburzeniami hormonalnymi, które mogą powodować problemy z zajściem w ciążę.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem w magazynie "Chcemy Być Rodzicami" nr5(38) maj 2018