Globulina wiążąca hormony płciowe (SHBG) (I83)

  Kiedy i w jakim celu

  SHBG czyli globulina wiążąca hormony płciowe jest bardzo ważnym badaniem stosowanym w diagnostyce zaburzeń hormonalnych, związanych z płodnością. Badanie zalecane zarówno kobietom, jak i mężczyznom.

  Charakterystyka badania

  Globulina wiążąca hormony płciowe (SHBG) należy do grupy białek odpowiedzialnych za transport i syntezę hormonów płciowych, w przypadku mężczyzn androgenów, do których zaliczany jest testosteron, natomiast w przypadku kobiet estrogenów. SHBG odpowiada za hamowanie działania transportowanych hormonów.  Stężenie tego parametru zależne jest od wieku i płci. Poziom SHBG jest przeważnie dwukrotnie wyższy u kobiet niż u mężczyzn.

  Badanie SHBG zaleca się wykonać w przypadku m.in. zaburzeń poziomu hormonów płciowych, problemów z płodnością, impotencją oraz miesiączkowaniem, nadmiernym łysieniem bądź owłosieniem, jak również w przypadku podejrzenia raka endometrium. Należy podkreślić, że SHBG jest badaniem podstawowym w momencie zaniku menstruacji.

  U kobiet starających się o dziecko, hormony odgrywają duża rolę. Ich wahania są główną przyczyną problemów związanych z niepłodnością. Zaburzenia poziomu hormonów często objawiają się nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, brakiem lub zaburzeniem owulacji a nawet zanikiem miesiączkowania. Dlatego u kobiet starających się o dziecko tak istotne jest odpowiedni poziomu hormonów. Sprawdź normy swoich wyników badań. Kliknij w poniższy kalkulator.

  Przygotowanie do badań:

  •  materiałem do badania jest krew
  •  badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, nie trzeba być na czczo
  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok