KARIERA
KONTAKT
COVID 19
UMÓW SIĘ ONLINE
CENTRUM WIEDZY
x
Ogólnopolska sieć laboratoriów analiz medycznych


HBc - p/c przeciw HBc total (WZW typu B) (V31)

 • Kiedy i w jakim celu

  Jakościowe oznaczenie w surowicy krwi przeciwciał anty-HBc całkowitych (total), wykorzystywane w diagnostyce zapalenia wątroby typu B (WZW B). Równoczesne wykonanie oznaczeń IgM anty-HBc i całkowitych anty-HBc  pozwala na zróżnicowanie aktualnego zakażenia od przebytego w dalekiej przeszłości oraz rozpoznanie zaostrzenia w chorobie przewlekłej.

 • Przygotowanie do badań

  •  Materiałem do badania jest krew, pacjent nie musi być na czczo.
  •  Ich obecność nie będzie wykrywana po szczepieniu na WZW typu B, występują tylko u osób, które zetknęły się z wirusem.
 • Charakterystyka badania

  Wirus powodujący wirusowe zapalenie wątroby typu B posiada w swoim wnętrzu antygen rdzeniowy (HBcAg). Anty-HBc Total są przeciwciałami skierowanymi w kierunku  HBcAg. Test wykrywa dwie klasy przeciwciał IgG i IgM, specyficznych w stosunku do antygenu HBcAg. . Głównie badanie stosuje się w celu stwierdzenia czy pacjent jest zakażony wirusem zapalenia wątroby typu B. Przeciwciała pojawiają się po wystąpieniu objawów klinicznych czyli około 2 do 3 miesięcy po zakażeniu. Jako pierwsze pojawiają się przeciwciała w klasie IgM, które zanikają po okresie 6 miesięcy. Przeciwciała IgG świadczą o przebytym zakażeniu wirusem HBV i mogą  utrzymywać się we krwi chorego przez wiele lat.

   


 • sprawdź
  cenę badania
  to badanie możesz kupić w naszym
  sklepie internetowym
  pobierz
  kartę badania*
  X
  * Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok