HBc - p/c przeciw HBc total (WZW typu B) (V31)

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie HBc polega na oznaczeniu w surowicy krwi przeciwciał anty-HBc całkowitych (total). Jest wykorzystywane w diagnostyce wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B).

  Charakterystyka badania

  Wirus powodujący wirusowe zapalenie wątroby typu B posiada w swoim wnętrzu antygen rdzeniowy (HBcAg). Anty-HBc total są przeciwciałami skierowanymi w kierunku HBcAg. Test wykrywa dwie klasy przeciwciał: IgG i IgM, specyficznych w stosunku do antygenu HBcAg. 

  Badanie HBc wykonuje się przede wszystkim w celu stwierdzenia, czy pacjent jest zakażony wirusem zapalenia wątroby typu B. Przeciwciała pojawiają się po wystąpieniu objawów klinicznych, czyli około 2 do 3 miesięcy po zakażeniu. Jako pierwsze pojawiają się przeciwciała w klasie IgM, które zanikają po okresie 6 miesięcy. Przeciwciała IgG świadczą o przebytym zakażeniu wirusem HBV i mogą  utrzymywać się we krwi chorego przez wiele lat.

  Równoczesne wykonanie oznaczeń IgM anty-HBc i całkowitych anty-HBc  pozwala na zróżnicowanie aktualnego zakażenia od przebytego w dalekiej przeszłości oraz rozpoznanie zaostrzenia w chorobie przewlekłej.

  Przygotowanie do badań:

  •  materiałem do badania jest krew, pacjent nie musi być na czczo
  •  ich obecność nie będzie wykrywana po szczepieniu na WZW typu B, występują tylko u osób, które zetknęły się z wirusem
  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok