Folikulotropina (FSH) (L65)

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie folikulotropiny (FSH) jest wykonywane zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Pozwala na ocenę działania przedniego płata przysadki mózgowej oraz zaburzeń z tym związanych.

  Charakterystyka badania

  Folikulotropina (FSH, folitropina) jest hormonem peptydowym wydzielanym przez przedni płat przysadki mózgowej. Wykazuje działanie na gonady obu płci. U kobiet pobudza dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych (Graafa) w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, dodatkowo warunkuje charakterystyczne zmiany w endometrium w zależności od fazy cyklu. U mężczyzn FSH oddziałuje na jądra wpływając na ich prawidłowe funkcjonowanie a szczególnie na prawidłową spermatogenezę (wytwarzanie plemników). Wraz z lutropiną (LH) wpływa na pobudzenie syntezy hormonów płciowych (testosteronu u mężczyzn, estrogenów u kobiet).

  Stężenie FSH zależne jest od płci i wieku pacjenta. Dodatkowo u kobiet w wieku rozrodczym stężenie zależy od fazy cyklu miesięcznego. Najwyższy poziom osiąga w fazie okołoowulacyjnej. W okresie menopauzalnym parametr ten utrzymuje się na wysokim poziomie.

  Badanie folikulotropiny jest zalecane w diagnostyce:

  • niepłodności oraz impotencji
  • zespołu policystycznych jajników (PCOS)
  • zaburzeń cyklu menstruacyjnego oraz dojrzewania
  • zaburzeń działania przysadki mózgowej, np. hipogonadyzmie, gruczolaku

  U kobiet starających się o dziecko, hormony odgrywają duża rolę. Ich wahania są główną przyczyną problemów związanych z niepłodnością. Zaburzenia poziomu hormonów często objawiają się nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, brakiem lub zaburzeniem owulacji a nawet zanikiem miesiączkowania. Dlatego u kobiet starających się o dziecko tak istotne jest odpowiedni poziomu hormonów. Sprawdź normy swoich wyników badań. Kliknij w poniższy kalkulator. 

  Przygotowanie do badań:

  •  materiałem do badania jest krew
  •  ze względu na dobowy rytm wydzielania, na pobranie należy zgłosić się w godzinach porannych, nie trzeba być na czczo
  •  w przypadku kobiet oznaczenie FSH zaleca się wykonywać między 2. a 5. dniem cyklu miesięcznego lub wg. zaleceń lekarza
  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok