Luteotropina (LH) (L67)

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie luteotropiny (LH, lutropina) jest zalecane w diagnostyce zaburzeń przysadki oraz gonad, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

  Charakterystyka badania

  Luteotropina, czyli hormon luteinizujący bądź lutropina, należy do grupy glikoproteinowych hormonów gonadotropowych. Wydzielany jest przez przedni płat przysadki mózgowej dzięki stymulacji przez podwzgórzową gonadoliberynę (GnRH). Hormon ważny zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. U panów odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie komórek śródmiąższowych jąder (Leydiga), które odpowiadają za produkcję testosteronu. U pań zaś białko to odpowiada za proces owulacji, czyli pęknięcia pęcherzyka Graafa. Ponadto bierze udział w powstawaniu oraz podtrzymuje funkcjonowanie ciałka żółtego, odpowiedzialnego za produkcję i wydzielanie progesteronu i estrogenów.

  Stężenie luteotropiny nie jest stałe i zależy od wieku, płci oraz fazy cyklu menstruacyjnego.

  Kiedy wykonać badanie LH?

  • Diagnostyka niepłodności
  • Diagnostyka niedoczynności bądź gruczolaka przysadki
  • Diagnostyka zaburzeń funkcjonowania gonad
  • Zaburzenia miesiączkowania
  • Wyznaczenie terminu owulacji
  • Diagnostyka zaburzeń dojrzewania

  U kobiet starających się o dziecko, hormony odgrywają duża rolę. Ich wahania są główną przyczyną problemów związanych z niepłodnością. Zaburzenia poziomu hormonów często objawiają się nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, brakiem lub zaburzeniem owulacji a nawet zanikiem miesiączkowania. Dlatego u kobiet starających się o dziecko tak istotne jest odpowiedni poziomu hormonów. Sprawdź normy swoich wyników badań. Kliknij w poniższy kalkulator. 
   

  Przygotowanie do badań:

  •  materiałem do badania LH jest krew
  •  ze względu na dobowy rytm wydzielania, na pobranie należy zgłosić się w godzinach porannych, nie trzeba być na czczo
  •  w przypadku kobiet, oznaczenie LH zaleca się wykonywać między 2. a 5. dniem cyklu miesięcznego lub wg. zaleceń lekarza
  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok