Toxoplazma gondi - p/c IgM (X45)

 • Charakterystyka badania

  Celem badania Toxoplazma gondi jest określenie poziomu przeciwciał IgM przeciwko pasożytom Toxoplasma gondii. Wykonywane jest u kobiet planujących ciążę lub będących w ciąży,  a także u osób, u których podejrzewa się zakażenie Toxoplasma gondii.

  Przeciwciała Toxo IgM pojawiają się po kilku dniach od zarażenia, osiągając maksimum w ciągu 2 tygodni. Mogą być wskaźnikiem pierwotnego, świeżego zakażenia, ale mogą również wskazywać na reaktywację zakażenia. Przeciwciała Toxo IgM mogą pozostawać we krwi przez wiele miesięcy (lat) po infekcji. Zdarzają się przypadki, w których występują fałszywie dodatnie wyniki przeciwciał Toxo IgM.

  Do infekcji dochodzi przez spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa zawierającego cysty Toxoplasma gondii lub poprzez spożycie pokarmu zanieczyszczonego moczem, kałem czy śliną zwierząt chorych na toksoplazmozę. Zakażenie zwykle przebiega bezobjawowo lub przejawia się zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym (utrata wzroku, uszkodzenia mózgu).

 • Pobierz
  kartę badania*
  X
  To badanie możesz kupić w naszym
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  * Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok

 • Badanie dostępne w następujących pakietach