Estradiol (E2) (K99)

  Kiedy i w jakim celu

  Estradiol  to żeński hormon płciowy z grupy estrogenów, o największej aktywności biologicznej. Badanie poziomu estradiolu służy m.in. ocenie funkcji jajników u kobiet. W przypadku mężczyzn jest wykonywane m.in. w diagnostyce nowotworów jądra.

  Charakterystyka badania

  Estradiol jest wytwarzany w jajnikach przez dojrzewające pęcherzyki Graffa oraz w niewielkiej ilości w jądrach i nadnerczach, w ciąży - wyłącznie przez łożysko. Odpowiada m.in. za popęd seksualny, rozwój cech żeńskich, a także wpływa na funkcjonowanie gruczołów mlecznych, produkcję śluzu przez gruczoły macicy oraz na dobrą przemianę materii.

  Poziom estradiolu zmienia się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Z tego względu interpretacja wyników badania jest uzależniona od dnia cyklu, w którym zostało ono zrobione. Oznaczenia estradiolu i FSH wykonane w 2. i 3. dniu cyklu są pomocne w prognozowaniu ciąży.

  Badanie estradiolu u kobiet wykonujemy:

  • do oceny zaburzeń miesiączkowania (np. ciąża, menopauza)
  • w poszczególnych fazach cyklu do oceny: rezerwy jajnikowej, dojrzewania pęcherzyków Graffa przed spodziewaną owulacją, oraz do oceny czynności ciałka żółtego po owulacji
  • w diagnostyce zaburzeń dojrzewania płciowego
  • w diagnostyce nowotworów jajnika
  • w diagnostyce niepłodności
  • w trakcie  procedur związanych z przygotowaniem do zapłodnienia – In vitro

  Badanie estradiolu u mężczyzn jest wykonywane w diagnostyce ginekomastii oraz nowotworów jądra.

  U kobiet starających się o dziecko, hormony odgrywają duża rolę. Ich wahania są główną przyczyną problemów związanych z niepłodnością. Zaburzenia poziomu hormonów często objawiają się nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, brakiem lub zaburzeniem owulacji a nawet zanikiem miesiączkowania. Dlatego u kobiet starających się o dziecko tak istotne jest odpowiedni poziomu hormonów. Sprawdź normy swoich wyników badań. Kliknij w poniższy kalkulator. 

  Przygotowanie do badań:

  • Materiałem do badania jest krew.
  • Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania, nie trzeba być na czczo.
  • W przypadku kobiet, należy pamiętać aby krew została pobrana w ściśle określonych dniach cyklu, najlepiej po konsultacji z lekarzem.
  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok