KARIERA
KONTAKT
COVID 19
UMÓW SIĘ ONLINE
CENTRUM WIEDZY
x
Ogólnopolska sieć laboratoriów analiz medycznych


HCV - p/c przeciw HCV (WZW typu C) (V48)

 • Kiedy i w jakim celu

  Masz pytania związane z doborem badań lub laboratoryjną interpretacją wyników? ZAPYTAJ LABORATORIUM.

   

  Oznaczenie przeciwciał anty-HCV jest wstępnym badaniem przesiewowym w celu określenia możliwego kontaktu z wirusem zapalenia wątroby typu C. W przypadku wyników dodatnich konieczna jest dalsza diagnostyka.

 • Przygotowanie do badań

  • Materiałem do badania jest krew, pacjent nie musi być na czczo.
  •  Przeciwciała anty-HCV wykrywane są po ok. 3 miesiącach od zakażenia
 • Charakterystyka badania

  Pierwszym badaniem przesiewowym, dla określenia możliwego kontaktu z wirusem zapalenia wątroby typu C (WZW typu C), jest badanie na obecność przeciwciał anty-HCV. WZW typu C jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV).  Oznaczenie przeciwciał ma charakter jakościowy i wykrywane są po ok. 3 miesiącach od zakażenia, a dodatni wynik świadczy jedynie o kontakcie z wirusem HCV. Nie pozwala natomiast na rozróżnienie zakażenia przebiegającego aktualnie od zakażenia w przeszłości. Nie pozwala również na rozróżnienie zakażenia ostrego od przewlekłego, do którego dochodzi w około 80 procentach przypadków i prowadzić może do marskości wątroby, włóknienienia, czy raka  wątroby. Objawy pojawiają się często dopiero po wielu latach od zakażenia.  Wirus może przenosić się w kontakcie bezpośrednim (kontakt z krwią osoby zakażonej HCV) lub pośrednim (np. kontakt z narzędziami zanieczyszczonymi krwią osoby zakażonej HCV).

   


 • sprawdź
  cenę badania
  to badanie możesz kupić w naszym
  sklepie internetowym
  pobierz
  kartę badania*
  X
  * Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok