P/c przeciw peroksydazie tarczycowej (ATPO) (O09)

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie anty-TPO (aTPO) jest jednym z badań wykonywanych w diagnostyce zaburzeń pracy tarczycy. Wysoki poziom przeciwciał aTPO może świadczyć o chorobie autoimmunologicznej tego organu.

  Charakterystyka badania

  Przeciwciała przeciwko peroksydazie ( aTPO) są autoprzeciwciałami organizmu skierowanymi przeciwko peroksydazie tarczycowej. Poziom aTPO  jest najczulszym parametrem w celu wykrycia chorób autoimmunologicznych tarczycy. Częstość występowania wyżej wymienionych przeciwciał w chorobie Hashimoto to ok. 90% przypadków, natomiast 60-80% - w chorobie Gravesa-Basedowa.

  Wykonanie badania aTPO zaleca się:

  • w przypadku diagnozowania procesów autoimmunologicznych toczących się w gruczole tarczycowym, zarówno przy niedoczynności (choroba Hashimoto), jak i nadczynności tarczycy (choroba Gravesa- Basedowa)
  • u kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę lub z niepowodzeniami położniczymi, takimi jak poronienia, stan przedrzucawkowy, przedwczesne porody
  • w przypadku niepokojących wyników wcześniejszych badań TSH, FT3 i FT4.

  Więcej na temat badań tarczycy oraz dlaczego jod jest niezbędny do życia w webinariach prowadzonych przez lekarza endokrynologa dr Magdalenę Jagiełło oraz lekarza alergologa dr Danutę Myłek.

   

  Przygotowanie do badań:

  • materiałem do badania jest krew
  • Pacjent nie musi być na czczo
  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok