KARIERA
KONTAKT
COVID 19
UMÓW SIĘ ONLINE
CENTRUM WIEDZY
x
Ogólnopolska sieć laboratoriów analiz medycznych


P/c przeciw peroksydazie tarczycowej (ATPO) (O09)

 • Kiedy i w jakim celu

  Sprawdź aktualne AKCJE PROFILAKTYCZNE ze zniżką do 15% na wybrane badania do 31.08.2020.     Chcesz korzystać ze stałej zniżki? Załóż KONTO PACJENTA z Osobistym Kodem Rabatowym.

  Masz pytania związane z doborem badań lub laboratoryjną interpretacją wyników? ZAPYTAJ LABORATORIUM.

   

  Aby umożliwić Państwu bardziej kompleksową diagnostykę tarczycy zapraszamy do zapoznania się z opisem badania poziomu jodu.

   

  Wykonanie ATPO zaleca się:

  •  w przypadku diagnozowania procesów autoimmunologicznych toczących się w gruczole tarczycowym, zarówno przy niedoczynności (choroba Hashimoto), jak i nadczynności tarczycy (choroba Gravesa- Basedowa)
  •   u kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę lub z niepowodzeniami położniczymi; poronienia, stan przedrzucawkowy, przedwczesne porody.
  •   w przypadku niepokojących wyników wcześniejszych badań TSH, FT3 i FT4.
 • Przygotowanie do badań

  Materiałem do badania jest krew, pacjent nie musi być na czczo. 

 • Charakterystyka badania

  Przeciwciała przeciwko peroksydazie ( aTPO) są autoprzeciwciałami organizmu skierowanymi przeciwko peroksydazie tarczycowej. Poziom aTPO  jest najczulszym parametrem w celu wykrycia chorób autoimmunologicznych tarczycy. Częstość występowania wyżej wymienionych przeciwciał w chorobie Hashimoto to ok. 90% przypadków, natomiast 60-80%  w chorobie Garvesa-Basedowa.
   

  Więcej na temat badań tarczycy oraz dlaczego jod jest niezbędny do życia w webinariach prowadzonych przez lekarza endokrynologa dr Magdalenę Jagiełło oraz lekarza alergologa dr Danutę Myłek.

   

 • Badania powiązane

  Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji (L69) , P/c antytyreoglobulinowe (ATG) (O18) , Wolna trijodotyronina (FT3) (O55) , Wolna tyroksyna (FT4) (O69) , Jod w moczu (M07) , Selen (O31)


 • sprawdź
  cenę badania
  to badanie możesz kupić w naszym
  sklepie internetowym
  pobierz
  kartę badania*
  X
  * Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok