Wykrywanie DNA Chlamydia trachomatis metodą Real Time-PCR (S79)

  Kiedy i w jakim celu

  Celem badania jest wykrycie DNA bakterii Chlamydia trachomatis. Zakażenie Chlamydia trachomatis należy do jednej z najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową.

  Charakterystyka badania

  Chlamydia trachomatis to gatunek chorobotwórczych bakterii wewnątrzkomórkowych z rodzaju Chlamydia, które wywołują chlamydiozę – chorobę przenoszoną drogą płciową. Okres wylęgania wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Infekcja wywołana przez Chlamydia trachomatis w wielu przypadkach przebiega bezobjawowo.

  W zakażeniach objawowych u kobiet występują upławy, świąd, ból w obrębie podbrzusza, rzadziej ropna wydzielina z cewki moczowej. Nieleczona przewlekła infekcja wywołana przez Chlamydia trachomatis może przyczynić się do powstania poważnych powikłań, takich jak bezpłodność, ciąża pozamaciczna, trudności z donoszeniem ciąży (poronienia, poród przedwczesny). U dziecka zakażonego Chlamydia trachomatis w czasie porodu może dojść do zapalenia spojówek oraz zapalenia płuc.

  W zakażeniach objawowych u mężczyzn występuje częstomocz, pieczenie, ból, uczucie mrowienia, rzadziej wyciek z cewki moczowej. Nieleczone zakażenia Chlamydia trachomatis u mężczyzn mogą prowadzić do bezpłodności.

  Oferowana przez nas metoda Real Time – PCR jest metodą cechującą się najwyższym poziomem czułości i specyficzności spośród metod diagnostycznych służących do wykrywania zakażenia Chlamydia trachomatis.

  Przygotowanie do badania

  • Materiałem do badania może być: wymaz z szyjki macicy, cewki moczowej, pochwy, spojówek, mocz, sperma.
  • Należy stosować sterylne wymazówki z końcówką ze sztucznego jedwabiu lub dakronu albo szczoteczki cytologiczne. 
  • Wymazy z kanału szyjki macicy: nie należy pobierać wymazu podczas miesiączki. Przed pobraniem pacjentka nie powinna stosować dopochwowych preparatów leczniczych.
  • Wymazy z cewki moczowej: przed pobraniem wymazu pacjent nie może oddawać moczu przez co najmniej godzinę.
  • W przypadku próbki moczu należy pobierać pierwszą poranną porcję i transportować w temp. 4-8°C.
  • Materiał taki jak: nasienie, wymaz z gardła, także może być badany na obecność DNA Chlamydia trachomatis po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikiem Pracowni Genetyki ALAB.
  • Czas oczekiwania na wynik – do 10 dni roboczych.
  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok