Prolaktyna (PRL) (N59)

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie prolaktyny polega na ocenie jej stężenia w surowicy krwi. Wskazaniem do zbadania poziomu prolaktyny mogą być objawy sugerujące zbyt wysoki poziom tego hormonu we krwi – hiperprolaktynemię. Badanie jest ważnym elementem diagnostyki wielu schorzeń, jak m.in. gruczolak przysadki mózgowej.

  Charakterystyka badania

  Prolaktyna jest wydzielana pulsacyjnie w rytmie dobowym, a najwyższe stężenia osiąga w nocy. Wykazuje wahania zgodnie ze stężeniem estrogenów i progesteronu: wzrost w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, spadek w drugiej, wzrost w czasie ciąży, spadek w czasie porodu, wzrost podczas karmienia dziecka piersią. Podczas ciąży i laktacji poporodowej poziom prolaktyny w surowicy może wzrosnąć 10 do 20 razy. Hiperprolaktynemia jest częstym powodem niepłodności i zaburzeń funkcji gonad u kobiet i mężczyzn. Prolaktyna u kobiet może hamować dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, wydzielanie steroidów w jajnikach oraz wydzielanie LH i FSH, a u mężczyzn wydzielanie testosteronu.

   

  Prawidłowy poziom hormonów, w tym prolaktyny, jest kluczowy zwłaszcza w przypadku kobiet starających się o dziecko. Ich wahania są główną przyczyną problemów związanych z niepłodnością. Zaburzenia poziomu hormonów często objawiają się nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, brakiem lub zaburzeniem owulacji a nawet zanikiem miesiączkowania. 

  Wskazania do oznaczenia stężeń prolaktyny:

  • zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, trądzik i nadmierne owłosienie u kobiet
  • zmniejszenie libido, stany depresyjne, drażliwość
  • zaburzenia mineralizacji (uwapnienia) kości
  • bóle głowy, zaburzenia widzenia
  • mlekotok u obu płci
  • impotencja u mężczyzn i ginekomastia (powiększenie gruczołu piersiowego)

  W przypadku wysokich stężeń  prolaktyny  i braku objawów klinicznych  należy wykluczyć  u badanego obecność makroprolaktyny.


  U kobiet starających się o dziecko, hormony odgrywają duża rolę. Ich wahania są główną przyczyną problemów związanych z niepłodnością. Zaburzenia poziomu hormonów często objawiają się nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, brakiem lub zaburzeniem owulacji a nawet zanikiem miesiączkowania. Dlatego u kobiet starających się o dziecko tak istotne jest odpowiedni poziomu hormonów. Sprawdź normy swoich wyników badań. Kliknij w poniższy kalkulator. 
   

  Przygotowanie do badań:

  • Krew do badania należy pobrać na czczo, najlepiej 2-3 h godziny po przebudzeniu, między 2. a 5. dniem cyklu.
  • Zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna; drażnienie brodawek może zwiększyć jej poziom.
  • Przed planowanym badaniem należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i stresu.
  • Leki antykoncepcyjne mogą również wpływać na poziom prolaktyny.

  Więcej w atrykule  Prolaktyna – dlaczego jest podwyższona? Objawy i przyczyny hiperprolaktynemii

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok