do -30% na WSZYSTKIE PAKIETY BADAŃ z kodem: KWIEPAK Sprawdź
Strona główna > Nowe łóżka dla rodziców małych pacjentów warszawskiego szpitala dla dziec

Nowe łóżka dla rodziców małych pacjentów Warszawskiego Szpitala dla Dziec


Cztery łóżka od Fundacji Ronalda McDonalda trafiły na oddział chirurgii i ortopedii Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. Będą z nich korzystać rodzice, którzy w czasie hospitalizacji pozostają cały czas ze swoim dzieckiem. Razem z łóżkami na oddział trafiło również 14 nowych materaców. Szpital w Warszawie to trzydziesta druga placówka, która otrzymała taką darowiznę od Fundacji.

Łóżko dla rodzica czuwającego przy dziecku w szpitalu wciąż jest na wielu oddziałach pediatrycznych tylko marzeniem. Brak miejsca dla rodzica to nie tylko problem z jakością snu, ale także wrażenie bycia nieproszonym gościem.
Fundacja Ronalda McDonalda zmienia rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych dzięki coraz większemu zaangażowaniu donatorów, przyjaciół Fundacji. Wiemy, że zmiana warunków pobytu rodzica z dzieckiem w szpitalu jest możliwa, zaczyna się od łóżka i nie można jej odkładać na przyszłość, jeśli nie chce się nagle być zaskoczonym wyborem: karimata lub krzesło. W tym roku przekazujemy łóżka dla rodziców sfinansowane z 1% podatku. To bardzo konkretny przykład, jak publicznym szpitalom może pomóc każdy z nas – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Jak podkreślają lekarze, obecność rodzica przy dziecku to część terapii, której nie da się niczym zastąpić. Cztery łóżka oraz 14 materacy dla Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przekazała w imieniu Fundacji firma ALAB laboratoria, partner Fundacji w ogólnopolskim programie bezpłatnych badań USG „NIE nowotworom u dzieci”. W ciągu 17 lat programu zostało przebadanych ponad 80 tys. dzieci.
Od przeszło dwóch lat współpracujemy z Fundacją Ronalda McDonalda, ponieważ bardzo doceniamy jej misję i zależy nam, by każdy mały pacjent miał dostęp do badań profilaktycznych. Bliska jest nam idea opieki skoncentrowanej na pacjencie, opartej na wsparciu rodziny, tzw. Family Centered Care. Firma ALAB laboratoria, która w imieniu Fundacji Ronalda McDonalda przekazuje te łóżka i materace, mocno wierzy, że przełożą się one na lepszy sen rodzica i jego bliskość, tak ważne dla mierzącego się z chorobą malca. Naszym zdaniem jest to realne działanie zmieniające szpitalną rzeczywistość – zauważa Milena Moryson-Kowalska, Dyrektor komunikacji i PR ALAB laboratoria.

Pierwsze 423 łóżka dla mamy i taty trafiły do Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w 2015 roku. To była ogromna zmiana podejścia, ponieważ łóżko dla rodzica stanęło przy każdym łóżku dziecka, a dzięki Fundacji powstał pierwszy szpital w Polsce, w którym żaden rodzic nigdy nie spał na podłodze.
W szpitalu WUM leczą się dzieci z całego kraju, współpracują z nim lekarze i szpitale z całej Polski, a przykłady rozwiązań, które stały się w nim standardem, okazały się także ważne w innych placówkach. Łóżka chwalili przede wszystkim rodzice, którzy spędzają w szpitalu kilka dni jak i ci którzy są w nim kilka tygodni. W efekcie inne szpitale wracały do Fundacji z prośbą o współpracę i pomoc.
Kolejne partie łóżek wysłaliśmy do Łodzi, Koszalina, Białegostoku, Gdańska, Suwałk, Kępna, Krakowa, Przemyśla, Ustrzyk Dolnych, Ełku, Legnicy, Włodawy, Włoszczowy, Wyszkowa, Lublina, Rzeszowa, Częstochowy, Gdyni, Wejherowa, Olsztyna, Radomia, Mrągowa, Warszawy, Bolesławca, Zgorzelca, Słupska, Tomaszowa Lubelskiego i Kołobrzegu. Aby docenić zmianę, warto posłuchać opinii rodziców i dzieci. Tak, także dzieci! One często mówią, że dla nich łóżka są super, bo mama może być cały czas obok i jest jej wygodnie! Fundacja przekazała 771 łóżek dla rodziców 32 szpitalom w Polsce – podsumowuje Katarzyna Rodziewicz.

Łóżka są rozkładane, wygodne, łatwe do czyszczenia i bardzo potrzebne w szpitalnej codzienności, co zgodnie podkreślają także pielęgniarki i lekarze. W ciągu dnia można je złożyć i jako fotel zajmują mniej miejsca, a wieczorem zamienić w wygodne miejsce do spania. Rodzice hospitalizowanych dzieci doceniają jakość snu.  
W Warszawskim Szpitalu dla Dzieci w trakcie hospitalizacji preferowane jest przebywanie dziecka wraz z opiekunem. Wpływa to pozytywnie na dobrostan dziecka, zwiększa poczucie bezpieczeństwa pacjenta oraz komfort rodzica. Dzięki wspólnemu pobytowi w szpitalu opiekun może czynnie uczestniczyć w świadczeniach pielęgnacyjnych wobec swojego dziecka. Obecność rodzica przyczynia się do szybszego powrotu do zdrowia małego pacjenta – zaznacza Dyrektor Agnieszka Siporska-Sitko, Zastępca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa i Organizacji Diagnostyki.