DO -20% NA WYBRANE PAKIETY I BADANIA SPRAWDŹ
Strona główna > Alab laboratoria i szpital na klinach aktywnie włączają się w miesiąc świadomości nowotworów ginekologicznych

ALAB laboratoria i Szpital na Klinach aktywnie włączają się w Miesiąc Świadomości Nowotworów Ginekologicznych

We wrześniu obchodzimy Miesiąc Świadomości Nowotworów Ginekologicznych, którego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na profilaktykę tych chorób oraz czynników ryzyka ich wystąpienia. Aktualnie nowotwory kobiece takie jak rak szyjki macicy, trzonu macicy i rak jajnika oraz rak piersi stanowią prawie połowę wszystkich nowotworów dotykających Polki. Fakt, który nie napawa optymizmem to z pewnością ten, że same nowotwory ginekologiczne w Polsce od lat mają jedne z najgorszych wyników śmiertelności w Unii Europejskiej, a co za tym idzie są one w dalszym ciągu znaczącym problemem społecznym, ekonomicznym ale także emocjonalnym dla kobiet nimi dotkniętych. Jak w przypadku każdego nowotworu podstawową kwestią jest profilaktyka, bowiem wczesne wykrycie zmian nowotworowych wiąże się z dobrym rokowaniem.

Wrzesień to dobry moment żeby pomyśleć o kobiecym zdrowiu intymnym dlatego dzięki wspólnej inicjatywie krakowskiego Szpitala na Klinach oraz ALAB laboratoria od 19 do 30 września zainteresowane panie będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań cytologii płynnej, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości bezpłatnych porad ginekologicznych i pogłębienia diagnostyki w postaci badań histopatologicznych.

 

Kluczowa jest profilaktyka

Z szacunków za rok 2020 wskazanych w raporcie „Nowotwory złośliwe w Polsce” wynika, że zachorowalność na raka szyjki macicy dotyczyła 2,3 tys. kobiet. I choć w ostatnich latach obserwujemy spadek zachorowalności i umieralności, statystyki w zakresie przeżyć wyglądają ciągle bardzo słabo na tle innych krajów europejskich. Natomiast w przypadku raka endometrium obserwujemy stale rosnącą tendencję zachorowalności i umieralności. W okresie 2005-2017 zachorowalność wzrosła o 44%, umieralność zaś ponad 120%. Szacuje się, że w 2020 r. na raka trzonu macicy zachorowało ponad 6,6 tys. Polek. Aktualnie jest to najczęściej diagnozowany nowotwór ginekologiczny wśród Polek.

W kontekście powyższych danych wyraźnie widać, jak kluczowa jest profilaktyka nowotworów ginekologicznych, która może pomóc wielu kobietom ustrzec się przed traumą związaną ze wszystkim, co niesie ze sobą choroba nowotworowa. Jak podkreśla ginekolog -  dr n. med. Maciej Olszewski ze Szpitala na Klinach - Proste badanie cytologiczne jest praktycznie bezbolesne, a umożliwia wczesne wykrycie nowotworu, czyli w fazie przedinwazyjnej i podjęcie skutecznej terapii, co pozwala w większości przypadków na całkowite wyleczenie. Rozwinięciem klasycznego badania cytologicznego jest cytologia płynna, która nie tylko pozwala na dwukrotnie większą wykrywalność zmian śródnabłonkowych względem klasycznej cytologii jednowarstwowej ale również na możliwość wykonania z jednego wymazu dodatkowych badań w kierunku wirusa HPV. To właśnie przede wszystkim infekcje  wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) o wysokim potencjale onkogennym, prowadzą do transformacji komórek w kierunku dysplazji oraz raka.
Niestety w przypadku raka trzonu macicy nie ma badań profilaktycznych, które pozwoliłyby na wczesne wykrycie choroby takich jak np. cytologia w przypadku raka szyjki macicy czy mammografia w raku piersi. Dlatego tak ważne jest zgłaszanie się do ginekologa w przypadku zauważenia niepokojących objawów, ponieważ wykrycie raka  endometrium we wczesnym stadium  znacznie zwiększa szansę na wyleczenie. Szczególną dbałość o regularne wizyty ginekologiczne połączone z USG dopochwowym oraz wykonanie konkretnych badań rekomenduje się kobietom z grupy podwyższonego ryzyka tj. chorującym m.in. na zespół Lyncha, zespół policystycznych jajników, otyłym a także z obciążonym wywiadem rodzinnym w zakresie raka piersi, trzonu macicy i jelita grubego.We wrześniu zadbaj o kobiece zdrowie

Wrzesień będący Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych to dobry moment żeby pomyśleć o kobiecym zdrowiu dlatego krakowski Szpital na Klinach oraz ALAB laboraatoria zorganizowały akcję bezpłatnych badań cytologicznych. Jak tłumaczy Magdalena Popławska-Barlik z ALAB laboratoria – Profilaktyki i  edukacji onkologicznej nigdy dość. Systematycznie powinniśmy zachęcać Polki, by się badały. Strach przed nowotworami ginekologicznymi jest zrozumiały, lecz warto pamiętać, że  w większości przypadków nowotwór wykryty na wczesnym stadium zaawansowania daje duże szanse na wyleczenie. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników nowy schemat postępowania w screeningu raka szyjki macicy przewiduje wykonywanie cytologii płynnej  jako metody znacznie dokładniejszej oraz dającej możliwość wykonania innych badań z jednego pobrania.

Darmową cytologię płynną będzie można wykonać w szpitalu przy ul. Kostrzewskiego 47 w dniach od 19 do 30 września (poniedziałek 17.00 – 20.00, wtorek 8.00 – 11.00, środa 8.00 – 10.00 oraz 17.00 – 19.00, czwartek: 8.00 – 11.00, piątek 8.00 – 11.00). Dodatkowo u pacjentek u których wykryte zostaną podejrzane zmiany będzie możliwość skonsultowania wyników badań z lekarzem ginekologiem oraz przeprowadzenia pogłębionej diagnostyki wraz z pobraniem wycinków do badań histopatologicznych. Panie zainteresowane bezpłatnymi badaniami proszone są o kontakt z pracownikami rejestracji Szpitala na Klinach telefonicznie pod nr 12 267 40 64 lub mailowo rejestracja@neohospital.pl. Liczba badań jest ograniczona.

 

Bezpłatne zabiegi robotyczne dla pacjentek z rakiem endometrium i szyjki macicy

W krakowskim Szpitalu na Klinach od stycznia 2021 r. realizowany jest program dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, dzięki czemu nowoczesne zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci dla pacjentek dotkniętych rakiem endometrium, jak również rakiem szyjki macicy są całkowicie bezpłatne. Głównym celem programu jest precyzja w wykonaniu zabiegu usunięcia nowotworu, a jednocześnie zachowanie jakości życia pacjentki po zabiegu. Pacjentki zainteresowane udziałem w programie mogą kontaktować się bezpośrednio z Opiekunem Pacjentek - panią Agnieszką Grabowską (tel: 785 170 300, mail: agnieszka.grabowska@neohospital.pl), która udzieli wszelkich, wyczerpujących informacji. Zapytanie można również skierować drogą elektroniczną na adres: badanie@neohospital.pl lub zadzwonić na ogólnodostępne numery telefonu Szpitala na Klinach (12 267 40 64 lub 12 262 02 75).