Komunikat: incydent naruszenia bezpieczeństwa danych osobowych
Strona główna > Bezpłatne badania profilaktyczne i nowoczesne leczenie szansą dla kobiet z nowotoworami ginekologicznymi

Bezpłatne badania profilaktyczne i nowoczesne leczenie szansą dla kobiet z nowotoworami ginekologicznymi


Profilaktyka i nowoczesne leczenie są kluczowe, aby poprawić niepokojące wyniki u kobiet, wśród których nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia.
Dzięki wspólnej inicjatywie krakowskiego Szpitala na Klinach oraz ALAB laboratoria od 19 do 31 października br. zainteresowane panie będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań cytologii płynnej, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, bezpłatnych porad ginekologicznych i pogłębionej diagnostyki w postaci badań histopatologicznych. To kolejna, wspólna odsłona akcji bezpłatnych badań, która we wrześniu w ramach miesiąca profilaktyki nowotworów ginekologicznych, cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród pacjentek.

 

Kluczowa jest profilaktyka

Jak podkreśla ginekolog dr n. med. Maciej Olszewski ze Szpitala na Klinach: - Proste badanie cytologiczne jest praktycznie bezbolesne, a umożliwia wczesne wykrycie nowotworu szyjki macicy, czyli w fazie przedinwazyjnej, i podjęcie skutecznej terapii, co pozwala w większości przypadków na całkowite wyleczenie. Rozwinięciem klasycznego badania cytologicznego jest cytologia płynna, która nie tylko pozwala na dwukrotnie większą wykrywalność zmian śródnabłonkowych względem klasycznej cytologii jednowarstwowej, ale również na możliwość wykonania z jednego wymazu dodatkowych badań w kierunku wirusa HPV. To właśnie przede wszystkim infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) o wysokim potencjale onkogennym, prowadzą do transformacji komórek w kierunku dysplazji oraz raka.

W dniach od 19 do 31 października br. bezpłatną cytologię płynną będzie można wykonać w Szpitalu na Klinach w Krakowie przy ul. Kostrzewskiego 47. Dodatkowo, u pacjentek, u których wykryte zostaną podejrzane zmiany, będzie możliwość skonsultowania wyników badań z lekarzem ginekologiem oraz przeprowadzenia pogłębionej diagnostyki wraz z pobraniem wycinków do badań histopatologicznych. Panie zainteresowane bezpłatnymi badaniami zapraszamy do kontaktu z pracownikami rejestracji Szpitala na Klinach: telefonicznie pod nr 12 267 40 64 lub mailowo: rejestracja@neohospital.pl. Liczba badań jest ograniczona.  
Zaangażowaliśmy się w ten projekt, bowiem zdrowie kobiet jest dla nas bardzo ważne, a jako firma odpowiedzialna społecznie wspieramy edukację zdrowotną – onkologiczną. Pamiętajmy - lepiej zapobiegać niż leczyć - niezmiernie ważna jest systematyczna kontrola stanu zdrowia. Zachęcajmy Polki do badań, podkreślajmy znaczenie profilaktyki. - apeluje Milena Moryson-Kowalska, rzeczniczka prasowa ALAB Laboratoria.


Jak tłumaczy Magdalena Popławska-Barlik z Alab Laboratoria: Strach przed nowotworami ginekologicznymi jest zrozumiały, lecz warto pamiętać, że w większości przypadków nowotwór wykryty we wczesnym stadium zaawansowania daje duże szanse na wyleczenie. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników nowy schemat postępowania w screeningu raka szyjki macicy przewiduje wykonywanie cytologii płynnej jako metody znacznie dokładniejszej oraz dającej możliwość wykonania innych badań z jednego pobrania.
W przypadku raka endometrium nie ma niestety typowych badań przesiewowych. Dlatego tak ważne jest zgłaszanie się do ginekologa w przypadku zauważenia niepokojących objawów, ponieważ wykrycie raka endometrium we wczesnym stadium znacznie zwiększa szansę na wyleczenie. Szczególną dbałość o regularne wizyty ginekologiczne połączone z USG dopochwowym oraz wykonanie konkretnych badań rekomenduje się kobietom z grupy podwyższonego ryzyka, tj. chorującym m.in. na zespół Lyncha, zespół policystycznych jajników, otyłym, a także z obciążonym wywiadem rodzinnym w zakresie raka piersi, trzonu macicy i jelita grubego.

Edukacja onkologiczna

Dla każdego pacjenta diagnoza, jaką jest rak, jest dużym zaskoczeniem i momentem, któremu towarzyszy wiele emocji. Dlatego dobrze jest, gdyby właśnie w tym momencie był on zaopiekowany i wyposażony w wiedzę, co się będzie z nim działo, jakie etapy ma choroba i jak będzie wyglądała ścieżka leczenia. Im więcej rzetelnej wiedzy dostanie pacjent, tym większa szansa, że spokojniej przejdzie przez proces leczenia. Dlatego krakowski Szpital na Klinach przygotował praktycznego ebooka – kompendium wiedzy o raku szyjki macicy i  raku trzonu macicy, w którym każda z zainteresowanych osób znajdzie kompleksowe informacje na temat objawów tych nowotworów, ich diagnostyki, profilaktyki oraz nowoczesnego leczenia. Publikacja polecana jest wszystkim osobom, które chcą zatroszczyć się o zdrowie swoje
i swoich najbliższych. Zawarte w niej prawdziwe historie pacjentek pozwalają na lepsze oswojenie się z chorobą, a dodatkowo mogą być wsparciem dla wielu osób, które dziś przechodzą przez chorobę, jaką jest rak endometrium lub rak szyjki macicy. Ebooka można bezpłatnie pobrać pod poniższym linkiem: https://zabiegidavinci.pl/wp-content/uploads/2022/10/e-book-nowotwory-ginekologiczne-2022-1.pdf.

Istotną rolę odgrywa dostęp do nowoczesnego leczenia

Nawet 40 proc. zgonów z powodów nowotworów można by uniknąć, gdyby diagnozę postawiono wcześniej lub chory miał lepszy dostęp do najnowszych metod leczenia. Dlatego tak bardzo potrzebne są prace badawczo - rozwojowe na rzecz walki z rakiem, aby przekształcać chorobę nowotworową w chorobę przewlekłą, a nie śmiertelną.
Krakowski Szpital na Klinach (Grupa NEO Hospital) od stycznia 2021 r. realizuje program operacyjnego leczenia nowotworów ginekologicznych (raka endometrium i raka szyjki macicy) z wykorzystaniem robota da Vinci. Dzięki dofinansowaniu programu na kwotę ponad 7,3 mln zł z Funduszy Europejskich operacje wykonywane są bezpłatnie. – Od momentu rozpoczęcia realizacji programu zgłosiło się do nas ponad 200 Pań, z których zoperowaliśmy blisko 90. Najmłodsza z pacjentek miała 25 lat a najstarsza 86 lat. Uzyskane do tej pory wyniki wskazują, że zastosowane metody operacyjne, przeprowadzone w asyście robota da Vinci, w znacznym stopniu przyczyniają się do poprawy jakości leczenia operacyjnego chorych na raka endometrium. Niestety, aż 56 % pacjentek zgłosiło się do nas zbyt późno, gdy rak był już w stadium zbyt zaawansowanym, aby można było operować lub nie mogły być zoperowane ze względu na ogólny stan zdrowia. Dlatego proszę, jako kobieta, aby zdrowie ginekologiczne kobiet otoczyć większą troską. Profilaktyka i nowoczesne leczenie odgrywają kluczową rolę – mówi Joanna Szyman prezeska Grupy NEO Hospital, do której należy Szpital na Klinach.

Ocenie poddano dane z programu pozyskane od 1 kwietnia 2021 r. do 15 września 2022 r. w trakcie kwalifikacji pacjentek do zabiegu, podczas operacji oraz w trakcie obserwacji pooperacyjnej u wszystkich kobiet operowanych w asyście robota. Ocenie podlegały: częstość występowania i rodzaj powikłań śród- i pooperacyjnych, liczba konwersji do laparotomii oraz skala bólu. Dodatkowo, aby najlepiej ocenić jakość życia pacjentek po zastosowaniu leczenia chirurgicznego z użyciem robota, w szpitalu na Klinach prowadzone są analizy oceny jakości życia pacjentek przed i po operacji robotycznej. Każda pacjentka przy przyjęciu do szpitala i podczas każdej wizyty kontrolnej wypełnia odpowiednie kwestionariusze. Dotychczas łącznie zebrano 544 ankiety. Przeprowadzone analizy wyraźnie wykazały, że zabiegi robotyczne są bezpieczne i charakteryzują się szeregiem korzyści zwłaszcza u pacjentek z otyłością, cukrzycą oraz chorobami współistniejącymi.

Operację raka endometrium oraz raka szyjki macicy z wykorzystaniem robota da Vinci w krakowskim Szpitalu na Klinach można wykonać bezpłatnie. Szpital posiada dofinansowanie z funduszy europejskich. Do programu mogą zgłaszać się pacjentki z całej Polski drogą telefoniczną pod nr telefonu: 785 170 300, lub wysyłając maila na adres: badanie@neohospital.pl.