KARIERA
KONTAKT
logo Grupy ALAB
NIETOLERANCJA WĘGLOWODANÓW

NIETOLERANCJA WĘGLOWODANÓW

Nietolerancje na węglowodany

Czy czasami lub właściwie często masz dolegliwości brzuszne? Przelewanie, bóle brzucha, biegunki czy wręcz przeciwnie zmagasz się z zaparciami. Problemem może być złe trawienie lub nieprawidłowe wchłanianie węglowodanów, które może prowadzić do przewlekłych dolegliwości brzusznych w rozmaitym zakresie, zależnym od indywidualnej podatności każdego z nas. Z reguły odpowiadają za to cukry, czyli fruktoza i sorbit.

 

Objawy zespołu jelita wrażliwego (ZJD) w przebiegu nietolerancji węglowodanów 

Objawy ZJD w przebiegu nietolerancji weglowodanów są wywoływane przez gwałtowną aktywność flory jelitowej w dziedzinie przemiany materii, która w przypadku zmniejszonego wchłaniania jelitowego weglowodanów poddaje je, zamiast wchłanianiu - fermentacji z równoczesnym burzliwym wytwarzaniem krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, dwutlenku węgla i wodoru. W skutek tego dochodzi do wzdęć, skurczów jelit oraz do biegunek w wyniku uwarunowanego osmotycznie, wzmożonego dopływu wody do światła jelita.
Na to jakie będą nasze objawy wpływ może mieć bardzo dużo czynników. Może się to zmienić z dnia na dzień, przechodzić od postaci łagodnych do bardzo nasilonych. Jest to zalezne między innymi od ilości spożytych węglowodanów. Po tym pewną rolę odgrywają tu nie tylko zmieniające się stężenia cukrów, lecz również ich postać dawkowania oraz moment spożycia. Zatem na przykład węglowodany rozpuszczone w płynach, wypite na czczo prowadzą szczególnie szybko do powstania wysokich steżeń cukru w świetle jelita i wywołują silne objawy. Z tego względu okres przebywania węglowodanów w żołądku oraz szybkośc opróżniania żołądka odgrywają znaczną rolę w odniesieniu do stopnia nasilenia obrazu dolegliwości.

Produkty takie jak mleko, jogurty, owoce, warzywa, czy problemu brzuszne, przelewania po spożyciu różnych produktów - moga być przyczyną nietolerancji węglowodanów.

Jak prosto można zbadać czy masz problem z nietolerancją węglowodanów - laktozą, fruktozą czy sorbitolem? Zapraszamy do obejrzenia nagrania, które może wiele wyjaśnić jak się takie badania wykonuje.