Pismo informacyjne w sprawie naruszenia danych osobowych
Strona główna > Panel diagnostyka molekularna alergii
Panel Diagnostyka molekularna alergii

Panel Diagnostyka molekularna alergii

 


 

Diagnostyka molekularna alergii 
(117 ekstraktów i 178 molekuł)

Przedstawiamy Państwu test alergologiczny, w któtym oznaczamy 295 alergenów.

 

Panel zapewnia kompletną diagnostykę roztoczy, ryb, owoców morza, została uzupełniona diagnostyka dla zwierząt domowych (królik, chomik, świnka), pszenicy, roślin strączkowych i orzechów m.in. pistacji. Ponadto test mierzy poziom przeciwciał dla konopi, czy protein zwierzęcych takich jak mącznik  młynarek, świerszcza wędrownego czy szarańczy wędrownej. W składzie znajduje się również Europejski obrzeżek gołębi – kleszcz ptasi, groźny również dla ludzi. Żywicielami obrzeżka gołębiego są gołębie, ale atakuje też jaskółki, gawrony, kawki, wróble,  ptactwo domowe – drób. Głodne osobniki w poszukiwaniu żywiciela, często trafiają do ludzkich mieszkań. Kłują boleśnie, a świąd utrzymuje się bardzo długo. Przyczyniają się do powstania alergii i astmy.

 

 

To nowoczesne uzupełnienie dotychczasowej diagnostyki alergii. Panel jako pierwszy:

 • pozwala na ilościowy pomiar swoistej sIgE,
 • ma szeroki zakres testu, aż 295 składowe - 117 ekstraktów i 178 molekuł,
 • zastosowanie inhibitora CCD, zwiększa specyficzność testu.

 

To nowa generacja testów, oparta na nanotechnologii.

Dzięki możliwościom jakie daje nanotechnologia, możliwa jest:

 • ocena IgE wobec aż 295  składowych
 • równoczesny pomiar całkowitej IgE i swoistej IgE, przeciwko istotnym klinicznie ekstraktom i ich molekułom.
 • Poniżej grupy i liczba alergenów dostępntych w teście:

 

Pyłki drzew

27

Pyłki traw i chwastów

31

Roztocza kurzu domowego i spichrzowe

19

Drożdże i pleśnie

12

Strączkowe

15

Orzechy i nasiona

30

Zboża

14

Owoce i warzywa

30

Mleko i jaja

15

Ryby, pasożyty ryb i owoce morza

31

Mięso

12

Jady owadów, karaluchy                     

18

Zwierzęta domowe i hodowlane

25

Przyprawy i inne

16


 

Dzięki zastosowaniu inhibitora CCD - panel jako pierwszy eliminuje fałszywie pozytywnie wyniki alergenów pochodzenia roślinnego. Większość alergenów pochodzenia roślinnego i jady owadów zawiera determinanty węglowodanów reagujące krzyżowo - CCD. Są to węglowodanowe łańcuchy boczne indukujące wytwarzanie swoistych przeciwciał IgE. Przeciwciała skierowane przeciw CCD reagują krzyżowo ze wszystkimi białkami zawierającymi CCD. Do tej pory nie wykazano ich znaczenia klinicznego a ok. 25% pacjentów z alergią ma IgE anty-CCD, co generuje znaczną liczbę dodatnich sIgE.

Zastosowanie inhibitora CCD ziwększa specyficzność testu, poprzez ograniczenie wyników fałszywie dodatnich.

 

Panel będzie pomocny w:

 • Określeniu indywidualnego profilu uczulenia pacjenta, m.in. poprzez wykluczenie reakcji krzyżowych
 • Określeniu prawdopodobieństwa nabycia tolerancji na mleko i białko jaja ( jest to pomocne zwłaszcza u dzieci, które mogą "wyrosnąć" z alergii na te pokarmy)
 • Określeniu wskazówek dietetycznych dla pacjenta
 • Przewidzeniu ryzyka wystąpienia ciężkich reakcji ogólnoustrojowych u danego pacjenta
 • Odczulaniu - przyczynia się do efektywności terapii
 • W przypadku ograniczeń zastosowania testów skórnych, np. u dzieci lub gdy istnieją przeciwskazania to tych testów (PTS).
 • Zwiększa swoistość oznaczenia przez mozliwości oceny uczulenia pierwotnego.
 • Zwiększa czułość oznaczenia, zwłąszcza w sytuacji gdy istotne kliniczne alergeny są w ekstrakcie w mniejszosci lub są nieobecne.

Większość pacjentów z alergią,  wykazuje dodatnie wyniki badań dla wielu alergenów i prawdziwy czynnik wywołujący objawy może być trudny do identyfikacji. Panel pozwala precyzyjnie ustalić właściwą cząstkę uczulającą.

 

Przygotowanie do badania

 • Pacjent nie musi być na czczo, należy jedynie unikać posiłków wysokotłuszczowych.
 • Nie wymaga odstawienia leków sterydowych i przeciwhistaminowych podanych doustnie i miejscowo.
 • Czas oczekiwania na wynik od 10 do 17 dni roboczych.

 

 

Dlaczego warto?

Reakcje krzyżowe - O reakcji krzyżowej mówimy wtedy gdy u osoby uczulonej, występują obajwy alergii w odpowiedzi na kontakt  z minimum dwoma pozornie różnymi alergenami, ale o podobnej budowie strukturalnej. Inaczej mówiąc w przypadku dużego podobieństwa w budowie pomiędzy alergenami, przeciwciała mogą sie pomylić i związać do innego alergenu powodując reakcję krzyżową. Praktycznie oznacza to, że np osoba pierwotnie uczulona na lateks może mieć alergię na banana, kiwi, awokado tzw.  zespół lateksowo- owocowy.

Wskazówki dietetyczne a próby prowokacyjne- uznawane w alegii pokarmowej za złoty standard.  Należy jednak pamiętać o ryzyku wystąpienia reakcji ogólnoustrojowych. Dzięki diagnostyce molekularnej możemy lepiej dopasować zalecenia dietetyczne uwzględniając właściwości poszczególnych białek w zależności od tego czy są poddane obróbce termicznej czy też spożywane w formie surowej. Tylko alergeny stabilne,które są odporne na wysoką temperaturę i procesy trawienia są zdolne do silnego uczulenia i wywoływaniagroźnych dla życia obajwów klinicznych.

Prawdopodobieństwo nabycia tolerancji - Dobrym przykładem jest problem alergii na mleko u dzieci, które równie często z niej wyrastają. Okresowe oznaczenie poziomu przeciwciał pzreciwko kazeinie (jednego z komponentów mleka) i ich sukcesywny spadek będzie informował o nabywaniu tolerancji na mleko.

Odczulanie -  w szczepionkach odczulających dominują  tzw. komponenty główne, jeżeli u pacjenta nie wytsępują przeciwciała przeciwko tym komponentom skuteczność odczulania będzie niska. Ponadto wielu pacjentów wykazuje dodatnie wyniki testów  skórnych i serologicznych na jady zarówno osy  jak i pszczoły (podwójna pozytywność), ale reaguje klinicznie tylko na jeden z nich (reagujące krzyżowo CCD). Diagnostyka molekularna pozwala na precyzyjne określenie źródła alergii.

Ograniczenia zastosowania PTS

 • Podejrzenie silnej  reakcji anafilaktycznej, np jady owadów.
 • Ponadto u pacjentów ze źle kontrolowaną astmą, zaburzonymi badaniami spirometrycznymi i upośledzoną funkcją płuc.
 • Przyjmowanie leków antyhistaminowych – w przypadku testów z krwi leki antyhistaminowe nie wpływają na wynik testu i mogą być cały czas przyjmowane przez pacjenta. Testy skórne wymagają odstawienia leków na kilka tygodni przed planowanym badaniem, w przeciwnym razie wynik może być zafałszowany.
 • Ciąża, choroby skóry np. pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, zmiany zapalne skórne, alergie skórne (wysypka, swędzenie).

 

ZASADA POMIARU  -  panel  jest testem immunologicznym w fazie stałej.

Ekstrakty alergenów lub molekuły alergenowe są połączone z nanocząsteczkami, które są umieszczone w sposób uporządkowany w fazie stałej tworząc makroskopową macierz. Najpierw, związane z cząsteczkami alergeny reagują ze specyficznymi IgE, które są obecne w surowicy pacjenta. Po inkubacji, niespecyficzne IgE są wypłukiwane. Następnie, dodawane jest znakowane enzymem przeciw-ludzkie przeciwciało detekcyjne anty-IgE, które tworzy kompleks ze związanym specyficznym IgE. Po drugim etapie płukania, dodawany jest substrat, który jest przekształcany w nierozpuszczalny, barwny precypitat przez związany z przeciwciałem enzym. Ostatecznie, reakcja enzym-substrat jest zatrzymywana przez dodanie odczynnika blokującego. Kolejnym krokiem w procedurze laboratoryjnej jest uzyskanie i analiza obrazu z wykorzystaniem urządzenia ImageXplorer. Wyniki testu są analizowane przez program MADx Raptor Software i przedstawiane w jednostkach odpowiedzi IgE (kUA/L). Wynik całkowitego IgE jest również przedstawiany w jednostkach odpowiedzi IgE (kU/L).

 

KONSULTACJA WYNIKÓW W PANELU

Panel alergenów  jest dostępny w dwóch wariantach z konsultacją (interpretacją wyniku) i bez. Konsultacja wyniku (forma papierowa) opiera się na  uzyskanym wyniku ekstraktów, molekuł  i wymaganym  do badania formularza w formie wywiadu medycznego.  Za interpretację wyniku jest odpowiedzialny doświadczony alergolog specjalizujący się w diagnostyce molekularnej alergii dr n.med. Łukasz Błażowski, prof. UR.

 

Konsultacja wyniku panelu w ALAB laboratoria zapewnia:

 • ocenę znaczenia klinicznego występujących u pacjenta przeciwciał IgE
 • ocenę możliwości wystąpienia reakcji krzyżowych
 • wyjaśnienie przyczyn objawów występujących u pacjenta
 • propozycje wykonania diagnostyki różnicowej objawów występujących u pacjenta
 • propozycje leczenia i prewencji w przypadku pacjenta

 

Dr Łukasz Błażowski kieruje Oddziałem Pediatrii i Alergologii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, jest adiunktem Zakładu Patofizjologii Człowieka Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz starszym asystentem Kliniki Alergologii i Pneumonologii Instytutu Gruźlicy i Chorób OT w Rabce - Zdroju. Prowadzi wykłady z zakresu diagnostyki molekularnej chorób alergicznych na konferencjach naukowych oraz jest współautorem pierwszej i jedynej w Polsce publikacji dotyczącej tej tematyki pt. „ABC DIAGNOSTYKI MOLEKULARNEJ W ALERGOLOGII”.

 

 

Więcej informacji na temat badania uzyskasz kontaktując się z nami przez e-mail: testalex@alab.com.pl  

PRZEJDŹ DO SKLEPU, ABY KUPIĆ BADANIE Z KONSULTACJĄ.

 

Zapraszamy do zapoznania się naszymi artykułami:

1. Artykuł „Alergia a ciąża” przedstawia problem alergii w ciąży, w którym przeczytamy jak można pomylić fizjologiczne objawy ciąży z alergią i co zrobić jeżeli faktycznie mamy doczynienia z alergią. Artykuł ukazał się w CHCEMY BYĆ RODZICAMI nr 6(39).

 

2. Kolejny  artykułu w jesiennym wydaniu czasopisma "Hipoalergiczni", w którym kierownik Pracowni  Badań Specjalistycznych w ALAB Laboratoria, dr Anna Strumnik , opowiada o sposobach diagnostyki alergii na roztocza kurzu domowego i możliwoych reakcjach krzyżowych m.in. z owocami morza.  Warto przeczytać!
 

 

 

 

 

 

 

 

# Nazwa badania DOSTĘPNOŚĆ W SKLEPIE ONLINE