Glin (P39)

Sprawdź
cenę badania

  Kiedy i w jakim celu

   

  Ocena stężenia aluminium we krwi oraz w wydalanym moczu znajduje zastosowanie głównie w ocenie stopnia narażenia u osób mających styczność zawodowo z pyłem oraz dymem zawierające ten pierwiastek (np. w przemyśle samochodowym, lotniczym). Ponadto narażenie środowiskowe na pyły i dymy zawierające glin jest dość wysokie na terenach uprzemysłowionych.

  Przygotowanie do badań

   

  • Materiałem do badania jest krew. Badanie to powinno być wykonane z krwi pełnej, pobranej do specjalnej probówki. WAŻNE! W celu wykonania badania prosimy o wcześniejszy kontakt z wybranym punktem pobrań.
  • Pacjent nie musi być na czczo
  • Czas oczekiwania na wynik - 10 dni roboczych.

   

  Charakterystyka badania

  W organizmie człowieka obecne są śladowe ilości aluminium, które dostają się do niego wraz ze spożywanym jedzeniem, wodą oraz niektórymi lekami i kosmetykami, a także z naczyń czy aluminiowych opakowań.

  Każdego dnia niewielkie ilości aluminium dostarczane są do organizmu wraz ze spożywanymi posiłkami. Zatrucie aluminium może nastąpić w wyniku przyjęcia bardzo dużej dawki tego związku lub w przebiegu ciężkiej niewydolności nerek, która uniemożliwia wydalanie aluminium z organizmu wraz z moczem. Jak również wraz z wiekiem stężenie aluminium w organizmie wzrasta.

  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X