P/c antytyreoglobulinowe (ATG) (O18)

    Kiedy i w jakim celu

    Celem badania aTG jest oznaczenie poziomu przeciwciał anty-TG, które są wykrywane u 30% pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa i u 85% pacjentów z chorobą Hashimoto. Wykonywane w diagnostyce chorób autoimmunologicznych tarczycy oraz w monitorowaniu leczenia raka tarczycy.

    Charakterystyka badania

    Przeciwciała anty-TG są przeciwciałami wytwarzanymi przeciwko tyreoglobulinie i są drugimi co do częstości występowania przeciwciałami przeciwko komórkom tarczycy. Przeciwciała aTG występują również u osób zdrowych. Uważa się, że podwyższone stężenie aTG w populacji zdrowych osób może być markerem zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby tarczycy.

    Wskazania do zbadania poziomu aTG to m.in.:

    • nieprawidłowe wyniki badań wolnych hormonów tarczycy (T3, T4)
    • zwiększony obwód szyi – pojawienie się tzw. wola
    • problemy z zajściem w ciążę u kobiet
    • objawy sugerujące nadczynność tarczycy

    Więcej na temat badań tarczycy oraz dlaczego jod jest niezbędny do życia w webinariach prowadzonych przez lekarza endokrynologa dr Magdalenę Jagiełło oraz lekarza alergologa dr Danutę Myłek.

     

     

    Przygotowanie do badań:

    • materiałem do badania jest krew, Pacjent nie musi być na czczo
    Kup badanie w
    sklepie internetowym
    Sprawdź
    cenę badania
    Pobierz
    kartę badania*
    X
    *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok