P/c antytyreoglobulinowe (ATG) (O18)

  Kiedy i w jakim celu

  Celem badania aTG jest oznaczenie poziomu przeciwciał anty-TG, które są wykrywane u 30% pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa i u 85% pacjentów z chorobą Hashimoto. Wykonywane w diagnostyce chorób autoimmunologicznych tarczycy oraz w monitorowaniu leczenia raka tarczycy.

  Charakterystyka badania

  Przeciwciała anty-TG są przeciwciałami wytwarzanymi przeciwko tyreoglobulinie i są drugimi co do częstości występowania przeciwciałami przeciwko komórkom tarczycy. Przeciwciała aTG występują również u osób zdrowych. Uważa się, że podwyższone stężenie aTG w populacji zdrowych osób może być markerem zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby tarczycy.

  Wskazania do zbadania poziomu aTG to m.in.:

  • nieprawidłowe wyniki badań wolnych hormonów tarczycy (T3, T4)
  • zwiększony obwód szyi – pojawienie się tzw. wola
  • problemy z zajściem w ciążę u kobiet
  • objawy sugerujące nadczynność tarczycy

  Więcej na temat badań tarczycy oraz dlaczego jod jest niezbędny do życia w webinariach prowadzonych przez lekarza endokrynologa dr Magdalenę Jagiełło oraz lekarza alergologa dr Danutę Myłek.

   

   

  Przygotowanie do badań:

  • materiałem do badania jest krew, Pacjent nie musi być na czczo
  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok