Badanie długości telomerów (wiek biologiczny)

  Charakterystyka badania

  Telomery to fragmenty DNA znajdujące się na końcu chromosomu, zabezpieczające go przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Telomer skraca się podczas każdego podziału komórki, dlatego jego długość jest wskaźnikiem „zużycia” organizmu.

  Należy podkreślić, iż zjawisko skracania się telomerów z wiekiem jest całkowicie naturalne. Czynniki genetyczne determinują postępowanie procesu starzenia w nie więcej niż 20%. Natomiast tym, co przede wszystkim przyspiesza proces starzenia to szkodliwy wpływ różnych czynników zewnętrznych, które wpływają na długość telomerów. 

  Kiedy i dla kogo:

  Badanie telomerów wykonuje się w celu określenia ich długości w leukocytach krwi osoby badanej, co pomaga określić jej rzeczywisty wiek biologiczny oraz jest markerem jakości procesu starzenia, tzw. "zdrowego starzenia". Badanie długości telomerów może być również wykonywane jak marker zaburzonej równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami, czyli stresu oksydacyjnego, który również przyczynia się do szybszego starzenia się organizmu.

  Badanie telomerów jest przeznaczone dla osób, które chciałyby poznać swój rzeczywisty wiek biologiczny. Wiadomo, iż będąc w tym samym wieku kalendarzowym nie wszyscy starzeją się w takim samym stopniu, ponieważ nasz rzeczywisty wiek biologiczny determinowany jest przez szereg różnych czynników.

  Przykładowe czynniki modyfikujące długość telomerów:

   

  Badanie długości telomerów połączone jest z laboratoryjną interpretacją wyniku wykonaną przez lekarza. Aby ją uzyskać należy dołączyć wywiad medyczny. Czytelne wypełnienie ankiety ułatwia konsultację, dlatego prosimy o jej wypełnienie w laptopie lub w komputerze, korzystając z aktywnego PDF. Wypełniony wywiad nalezy wydrukować i przynieść ze sobą do Punktu Pobrań w dniu pobrania krwi.

  POBIERZ WYWIAD MEDYCZNY 

  Przygotowanie do badania - badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent nie musi być na czczo.

   

  Osoby szerzej zainteresowane tematem zapraszamy do obejrzenia webinarium, w którym o badaniu mówią eksperci ALAB laboratoria - GENETYK, DIETETYK i LEKARZ.

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok