Toxoplasma gondii – test potwierdzenia (IIF) IgG + IgA + IgM

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie umożliwia potwierdzenie obecności przeciwciał (IgG, IgA, IgM) przeciwko pasożytom Toxoplasma gondii. Test jest wykonywany techniką immunofluorescencji pośredniej (IIF) z użyciem jako antygenu zabitych pierwotniaków Toxoplasma gondii. Wykorzystywany w diagnostyce toksoplazmozy.

  Charakterystyka badania

  Toksoplazmoza to choroba pasożytnicza ludzi i zwierząt spowodowana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Do zakażenia toksoplazmozą może dojść w wyniku kontaktu z odchodami zwierząt-nosicieli, którymi najczęściej są koty. Nie jest to jednak jedyna możliwość – Toxoplasma gondii mogą być też obecne w niedogotowanym mięsie i niepasteryzowanym mleku.

  W większości przypadków toksoplazmoza przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Istnieje jednak ryzyko – dotyczy ono przede wszystkim osób z obniżoną odpornością - wystąpienia poważnych objawów ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

  Zakażenie Toxoplasma gondii stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży, ponieważ pierwotniaki mogą zaatakować płód, wywołując tzw. toksoplazmozę wrodzoną, która wiąże się z poważnymi wadami u dziecka. Jest to powód, dla którego badania w kierunku toksoplazmozy są rutynowo wykonywane u ciężarnych. 

  Test potwierdzenia sprawdza obecność przeciwciał przeciwko Toxoplasma gondii w klasach IgG, IgA i IgM.

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok