Całkowita zdolność wiązania żelaza (TIBC) (O93)

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie TIBC, czyli całkowitej zdolności wiązania żelaza polega na ocenie wiązania tego pierwiastka przez transferynę. Jest wykonywane m.in. w diagnostyce niedokrwistości, a także przy podejrzeniu niedoboru lub nadmiaru żelaza w organizmie.

  Charakterystyka badania

  Wartość określana jako TIBC odzwierciedla całkowitą zdolność wiązania żelaza przez białko osocza - transferynę, która jest głównym nośnikiem żelaza w organizmie. Reguluje stężenie jonów żelaza w osoczu krwi i transportuje je do tkanek. Badanie TIBC pozwala wykryć zaburzenia gospodarki żelazem, jest też pomocne w różnicowaniu anemii. 

  Wskazaniem do wykonaniem badania TIBC jest podejrzenie niedoboru lub nadmiaru żelaza w organizmie pacjenta. Badanie TIBC zleca się też  w przypadku niedokrwistości, gdy krwinki czerwone są małe i zawierają zbyt mało hemoglobiny (mikrocytoza i hipochromia).

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok