Ferrytyna (L05)

  Kiedy i w jakim celu

  Ferrytyna to białko posiadające zdolność szybkiego wiązania i łatwego uwalniania żelaza. Jest to najważniejszy parametr oceniający gospodarkę żelazową, jest dobrym wskaźnikiem dostępności żelaza zmagazynowanego w organizmie. U zdrowych pacjentów 1ng/ml ferrytyny odpowiada około 8 mg przechowywanego żelaza.

  Charakterystyka badania

  Stężenie ferrytyny wrasta z wiekiem u mężczyzn i u kobiet po menopauzie. Spadek stężenia ferrytyny wskazuje na zmniejszenie ilości zmagazynowanego żelaza związane z niedokrwistością z niedoboru żelaza. Spadek stężenia ferrytyny w surowicy często wyprzedza inne objawy niedoboru żelaza. Należą do nich: zmniejszenie stężenia żelaza w surowicy, zmiany wybarwienia, wielkości i ilości krwinek czerwonych (erytrocytów).

  Wartości <12-15 ng/ml jednoznacznie wskazują na wyczerpanie zapasów żelaza. Niski poziom ferrytyny przy niedożywieniu obserwowany jest tylko przy znacznym obniżeniu stężenia białka. Natomiast podwyższony poziom ferrytyny związany jest z nadmiarem żelaza występującym np. w hemochromatozie, hemosyderozie czy zatruciu żelazem, również po niedawnych transfuzjach krwi. Zwiększone stężenie ferrytyny obserwuje się też u pacjentów z niedokrwistością megaloblastyczną i hemolityczną.

  Ferrytyna jest białkiem ostrej fazy i poziom ferrytyny może być fałszywie zawyżony (wtedy ferrytyna nie odzwierciedla stopnia magazynowania żelaza) przez toczący się proces zapalny np. w infekcjach, ostrych chorobach zapalnych, chorobach przewlekłych: nowotworach, mocznicy, chorobach kolagenowych, przewlekłych chorobach wątroby, chorobie alkoholowej. Jeśli niedobór żelaza współistnieje z tymi chorobami, może nie zostać rozpoznany ze względu na podwyższone stężenia ferrytyny.

  Badanie ferrytyny powinny wykonać osoby, które są szczególnie narażone na niedobór żelaza w organizmie:

  • kobiety (miesiączkujące, ciężarne, karmiące)
  • dzieci
  • sportowcy
  • osoby na dietach niedoborowych
  • osoby w podeszłym wieku
  • wegetarianie (jeśli dieta jest źle zbilansowana)
  • osoby z zaburzeniami wchłaniania (celiakia, NChZJ) 
  • osoby otyłe

  Oznaczenie stężenia ferrytyny często jest zlecane przez lekarza, gdy ten podejrzewa niedobór lub nadmiar żelaza u pacjenta. Ponadto badanie ferrytyny jest wykorzystywane do kontroli efektywności leczenia przy substytucji żelazem oraz terapii erytropoetyną.

  Niedobór żelaza wywołuje niedokrwistość z niedoboru żelaza (anemia), wpływa także na zaburzenia odporności.

  Wartości referencyjne:

  kobiety - 10-291 ng/ml
  mężczyźni - 22 - 322 ng/ml

  Przygotowanie do badań:

  • Materiałem do badania jest krew.
  • Pobranie zalecane jest rano, na czczo, po całonocnym wypoczynku.
  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok