KARIERA
KONTAKT
COVID 19
UMÓW SIĘ ONLINE
CENTRUM WIEDZY
SYGNALISTA
STRATEGIA PODATKOWA
x
Ogólnopolska sieć laboratoriów analiz medycznych


Profil aminokwasów

 • Kiedy i w jakim celu

  Badanie umożliwia określenie poziomu aminokwasów w badanym materiale, pozwala na dostosowanie odpowiedniej diety, która zapewni podaż aminokwasów na odpowiednim dla organizmu poziomie.

  Aminokwasy są składnikami białek, kwasów nukleinowych, hormonnów. Mogą pełnić funkcję enzymów, koeznymów i neuroprzekaźników.

  Organizm ludzki jest w stanie wytworzyć większość aminokwasów. Natomiast amonokwasy:

  • fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, tryptofan i walina - muszą być dostarczone z dieta. 

  W materiale bioleogicznym (krew, mocz) jesteśmy w stanie określić poziom danego aminokwasu lub jego metabolitu. Defekty metaboliczne aminokwasów ma najczęściej podłoże genetyczne i jest dziedziczne - poznano ok. 90 chorób związanych z defektami metabolicznymi aminokwasów, które mogą mieć bardzo poważne objawy.

  Znaczenie niektórych aminokwasów w organizmie:

  • arginina – mikroflora jelitowa, przepuszczalność jelit, insulinowrażliwość, ciśnienie tętnicze
  • kwas asparaginowy -  w postaci soli potasowej jest stosowany w zaburzeniach rozwoju dzieci z opóźnionym wzrostem, w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego, rekonwalescencji po chorobach i zabiegach chirurgicznych
  • cystyna, jeden z aminokwasów zawierających siarkę pełni w organizmie ważną rolę, m.in. w syntezie insuliny, białek osocza krwi i jako dostarczyciel siarki do procesów metabolicznych. Jest aminokwasem względnie egzogennym, ponieważ może być wytwarzany z metioniny. Zależność występuje również w drugą stronę - mała zawartość cystyny w spożywanych pokarmach, może spowodować wzrost zapotrzebowania na metioninę.
  • tryptofan – jest substratem do wytwarzania SEROTONINY
  • kwas glutaminowy, cysteina, glicyna - budulec GLUTATIONU.
 • Charakterystyka badania

  Materialem do badania jest krew żylna. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. 

   

  Badanie określa poziom  40 następujących aminokwasów: 

  alanina, beta-alanina, arginina, asparagina, kwas asparginowy, kamozyna, cytrulina, homocytrulina, cystationina, cystyna, HOMOCYSTEINA, etanolamina, fosfoetanoloamina, glutamina, kwas glutaminowy, glicyna, histydyna, 1-metylhistydyna, 3-metylhistydyna, leucyna, izoleucyna, lizyna, hydroksylizyna, metionina, ornityna, fenyloalanina, prolina, hydroksyprolina, sarkozyna, seryna, fosfoseryna, tauryna, treonina, TRYPTOFAN, tyrozyna, walina, kwas alfa-aminoadypidowy, kwas beta-aminoizomasłowy, kwas gama-aminomasłowy. 

 • Badania powiązane

  Homocysteina met. HPLC , Glutation zredukowany/utleniony


 • sprawdź
  cenę badania
  to badanie możesz kupić w naszym
  sklepie internetowym
  pobierz
  kartę badania*
  X
  * Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok