Wskaźnik aldosteron/renina

Sprawdź
cenę badania

    Kiedy i w jakim celu

    Wyliczenie wskaźnika aldosteron / renina (ADRR) jest przydatne w badaniach przesiewowych u pacjentów z podejrzeniem PA (pierwotny hiperaldosteronizm).

     

    Pierwotny hiperaldosteronizm (PA) należy do schorzeń nadnerczy charakteryzujących się wzmożoną produkcją aldosteronu i jak się obecnie sądzi, może dotyczyć nawet 5-10% pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Do przyczyn PA zalicza się: gruczolak kory nadnerczy produkujący aldosteron, jednostronny lub – częściej występujący – obustronny przerost kory nadnerczy (> 50% pacjentów), rak kory nadnerczy produkujący aldosteron, ektopowe wydzielanie aldosteronu przez nowotwór zlokalizowany poza nadnerczem oraz inne rzadkie rodzinne postacie hiperaldosteronizmu o podłożu genetycznym.

    Wytyczne Amerykańskiego Towarzystwa Endokrynologicznego (The Endocrine Society Clinical Practice Guideline) z 2016 roku zalecają wykonywać badania przesiewowe przede wszystkim u osób z nadciśnieniem tętniczym, u których obraz kliniczny może wskazywać na podejrzenie PA i są to pacjenci: z umiarkowanym do ciężkiego lub opornym na leczenie nadciśnieniem tętniczym, z nadciśnieniem i hipokaliemią samoistną lub indukowaną lekami moczopędnymi, nadciśnieniem towarzyszącym guzom typu incydentaloma nadnerczy oraz u pacjentów z wczesnym rozwojem nadciśnienia tętniczego i dodatnim wywiadem rodzinnym lub u których wystąpił udar mózgu (< 40 lat). PA jest częściej diagnozowane u pacjentów z chorobami metabolicznymi, takimi jak: otyłość i cukrzyca oraz u pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym

    Przygotowanie do badań

    Krew na badanie stężenia aldosteronu zaleca się pobierać w godzinach rannych (8.00-9.00), gdyż w godzinach popołudniowych i wieczornych jego stężenie może być o 30% niższe. Krew do badania należy pobierać 2 godziny po pionizacji w warunkach ambulatoryjnych (pacjent może siedzieć, chodzić lub stać), natomiast u pacjentów hospitalizowanych krew pobiera się rano (po całonocnym spoczynku) i 2 godziny po pionizacji. Należy również pamiętać, iż krew na oznaczenie stężenia aldosteronu należy pobrać jednoczasowo i w takich samych warunkach jak do pomiaru stężenia reniny.

    Co może mieć wpływ na wynik?

    Pośród wielu czynników, które mogą mieć znaczący wpływ na wyniki, należy brać pod uwagę: stosowane leki (niesteroidowe leki przeciwzapalne, diuretyki, steroidy, β-blokery, inhibitory ACE, doustne preparaty antykoncepcyjne), pozycję ciała, porę dnia, a także sposób pobrania krwi (tj. unikanie stazy i hemolizy), temperaturę i czas transportu próbek do laboratorium. Stres, wysiłek fizyczny oraz ciąża mogą także wpływać na wyniki tego badania.

     

     

    Charakterystyka badania

    Badanie jest wskaźnikiem wyliczanym ze stężenia aldosteronu oraz reniny. Aby zrobić to badanie nalezy w tym samym czasie pobrać krew na badanie stężenia tych dwóch parametrów.

    Sprawdź
    cenę badania
    Pobierz
    kartę badania*
    X