P/c przeciw wirusowi SARS CoV-2 w klasie IgM (V98)

    Kiedy i w jakim celu

    Badanie wykonuje się w celu wykrycia przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgM. Obecność przeciwciał we krwi (wynik dodatni) świadczy o możliwym kontakcie z koronawirusem. Przeciwciała IgM mogą zostać wykryte po upływie co najmniej 7-10 dni (średnio w 8 dniu) od wystąpienia objawów choroby.

    Badanie NIE wykrywa przeciwciał powstających po szczepieniu. W celu oznaczenia przeciwciał wytworzonych po szczepieniu przeciwko COVID-19 należy wykonać badanie P/c przeciw wirusowi SARS CoV-2 w klasie IgG met. Ilościową ​​

    Charakterystyka badania

    Testy wykrywające specyficzne przeciwciała anty-SARS-CoV-2 są dopełnieniem metody RT-PCR i testu antygenowego. Diagnostyka serologiczna zaczyna odgrywać rolę w późniejszej fazie infekcji, kiedy czułość diagnostyki molekularnej stopniowo maleje, z powodu spadku liczby cząstek wirusa w nabłonku dróg oddechowych.

    Przeciwciała IgM są przeciwciałami „wczesnej fazy” infekcji, a ich obecność może świadczyć  o aktywnym zakażeniu. Są wyborem dla pacjentów bez objawów, którzy podejrzewają iż mieli kontakt z osobą zakażoną ok. 2-3 tyg. wcześniej.

    Diagnostyka

    Materiałem do badania jest krew. Badanie wykonywane jest metodą automatyczną, półilościową.

    Przeciwciała IgM mogą zostać wykryte po upływie co najmniej 7-10 dni  od wystąpienia objawów choroby. Wynik dodatni (przeciwciała IgM obecne) nie jest równoznaczny z rozpoznaniem zakażenia.

    Wyniki fałszywie dodatnie mogą być spowodowane przebytą lub trwającą infekcją wywołaną przez koronawirusy inne niż SARS-CoV-2, takie jak HKU1, NL63, OC43 lub 229E. Aby ostatecznie wykluczyć lub potwierdzić zakażenie SARS-CoV-2 należy wykonać badanie z zastosowaniem diagnostyki molekularnej techniką RT PCR.

    Mechanizmy odpowiedzi immunologicznej u różnych pacjentów mogą charakteryzować się zmiennością osobniczą. Z tego powodu – aby uzyskać pełen obraz - zaleca się wykonywanie dodatkowo przeciwciał w klasie IgG, co może ułatwiać interpretację otrzymanego wyniku.

    Wyniki badań serologicznych nie powinny być wykorzystywane jako podstawa do diagnozowania oraz wykluczania zakażenia SARS-CoV-2 lub do informowania o stanie zakażenia.

    Osoby zainteresowane tematyką diagnostyki w kierunku COVID-19 zapraszamy do obejrzenia webinarium, które dla naszych pacjentów prowadziła dr n.med. Anna Strumnik, kierownik Pracowni Badań Specjalistycznych ALAB laboratoria, osoba na co dzień wykonująca testy, oraz do live-chatu, gdzie na Państwa pytania odpowiadali nasi eksperci.

     

    Przygotowanie do badań:

    • materiałem do badania jest krew  ​​
    • Pacjent nie musi być na czczo
    • Pacjent powinien być w trakcie pobrania w maseczce

    UWAGA: nie obsługujemy pacjentów z czynną infekcją i objawami zakażenia

    Kup badanie w
    sklepie internetowym
    Sprawdź
    cenę badania
    Pobierz
    kartę badania*
    X
    Pobierz
    ulotkę PDF
    *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok