P/c przeciw wirusowi SARS CoV-2 w klasie IgG (V98)

    Kiedy i w jakim celu

    Oznaczenie przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgG wykonuje się w celu sprawdzenia występowania przeciwciał odpornościowych po zakażeniu koronawirusem wywołującym COVID-19. Przeciwciała IgG mogą zostać wykryte po upływie co najmniej 11 – 14 dni od wystąpienia objawów choroby.

    Badanie wykrywa przeciwciała powstałe w wyniku kontaktu z wirusem SARS-CoV-2 lub przechorowania COVID-19. Badanie NIE wykrywa przeciwciał powstających po szczepieniu. W celu oznaczenia przeciwciał wytworzonych po szczepieniu przeciwko COVID-19 należy wykonać badania P/c przeciw wirusowi SARS CoV-2 w klasie IgG met. Ilościową

    Charakterystyka badania

    Przeciwciała IgG są przeciwciałami „późnej fazy” infekcji, wskazującymi na rozwinięcie humoralnej odpowiedzi immunologicznej i świadczą o przebytym kontakcie z wirusem SARS-CoV-2.

    Wykonanie badania w kierunku przeciwciał IgG jest szczególnie wskazane w przypadku: 

    • wykrywania osób, które przeszły zakażenie bezobjawowo lub skąpoobjawowo i mogły być źródłem infekcji dla innych ludzi (tzw. „cisi” nosiciele)
    • pacjentów z powikłaniami po niedawnym przebyciu infekcji grypopodobnej, którzy nie byli badani w kierunku koronawirusa
    • badań epidemiologicznych, mających na celu ustalenie rozpowszechnienia zakażenia w populacji

    Uwaga: zbyt wczesne wykonanie oznaczenia może dać wynik fałszywie ujemny, ze względu na tzw. okno serologiczne, czyli czas w którym  specyficzne przeciwciała nie są jeszcze wykrywalne.

    Reakcje krzyżowe (fałszywie dodatnie wyniki) występują sporadycznie ze względu na wysoką swoistość przeciwciał klasy IgG.

    Osoby zainteresowane tamatyką diagnostyki w kierunku COVID-19 zapraszamy do obejrzenia webinarium, które dla naszych pacjentów poprowadziła dr n.med. Anna Strumnik, kierownik Pracowni Badań Specjalistycznych ALAB laboratoria, osoba na co dzień wykonująca testy oraz na live-czat, gdzie na Państwa pytania odpowiadali nasi eksperci.

      

    Przygotowanie do badań:

    • materiałem do badania jest krew
    • Pacjent nie musi być na czczo
    • Pacjent powinien być w trakcie pobrania w maseczce

    UWAGA: nie obsługujemy pacjentów z czynną infekcją i objawami zakażenia

    Kup badanie w
    sklepie internetowym
    Sprawdź
    cenę badania
    Pobierz
    kartę badania*
    X
    Pobierz
    ulotkę PDF
    *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok