NGal-alpha-1,3- Gal (O215) IgE swoiste (L91)

  Charakterystyka badania

  Badanie swoistych przeciwciał IgE przeciwko alfa-gal jest przydatne w diagnostyce alergii na galaktozę-α-1,3-galaktozę (alfa-gal), zawartą w czerwonym mięsie.

  Oznaczenie stężenia przeciwciał IgE przeciwko alfa-gal – czynnikowi alergii na czerwone mięso - jest pomocne w wyjaśnieniu przyczyn różnych reakcji występujących u niektórych pacjentów po 3-6 godzinach od spożycia czerwonego mięsa. Mogą to być pokrzywki, problemy żołądkowo-jelitowe, duszność, zawroty głowy, reakcje anafilaktyczne. Objawy występują głównie u osób, które nie miały wcześniejszych objawów alergii, natomiast w wywiadzie stwierdza się ukąszenie przez kleszcza.

  Galaktoza-α-1,3-galaktoza (alfa-gal) to oligosacharyd występujący w mięsie ssaków innych niż ssaki naczelne. Ludzki organizm utracił zdolność do syntezy tego węglowodanu, dlatego – jeśli dostanie się do organizmu człowieka – może uruchamiać odpowiedź układu immunologicznego. Pierwsza ekspozycja na alfa-gal ma miejsce przy ukąszeniu przez kleszcza, który przenosi cząsteczki tego cukru z krwi zwierząt (krowy, owce). Organizm człowieka zaczyna produkować przeciwciała swoiste dla alfa-gal, a następna ekspozycja (spożycie alfa-gal z mięsem) wywołuje silną odpowiedź immunologiczną i objawy syndromu alfa-gal.

  Wystąpienie syndromu alfa-gal mogą nasilać tzw. kofaktory:

  • wysiłek fizyczny
  • alkohol
  • niesterydowe leki przeciwapalne
  • infekcje.

   

  Źródła alfa-gal w diecie człowieka:

   

  - wołowina, wieprzowina, jagnięcina, dziczyzna oraz ich podroby, np. nerki

  - żelatyna pochodzenia zwierzęcego

   

  Kto powinien zrobić badanie:

  • osoby ukąszone przez kleszcze
  • osoby, które doświadczyły pokrzywki, problemów żołądkowo-jelitowych, reakcji anafilaktycznej 3-6 godzin po spożyciu mięsa, a przeprowadzona diagnostyka nie wyjaśniła przyczyn ich wystąpienia.

   

  Materiałam do badania jest krew. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, pacjent nie musi być na czczo.

  Badania wykonywane metodą referencyjną ImmunoCAP, uznawaną za złoty standard w diagnostyce alergii.

   

  Więcej informacji nt. syndromu alfa-gal w artykule  Ukąszenie przez kleszcza i alergia na czerwone mięso – co mają ze sobą wspólnego?

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok