do -30% na WSZYSTKIE PAKIETY BADAŃ z kodem: KWIEPAK Sprawdź
Strona główna > Jak przygotować się do pobrania moczu?
Jak przygotować się do pobrania moczu?

Jak przygotować się do pobrania moczu?

 

Przygotowanie do pobrania moczu na posiew

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO POBRANIA MOCZU NA POSIEW?

Posiew moczu wykonuje się w przypadku pojawienia się objawów wskazujących na zakażenie dróg moczowych (częste oddawanie moczu, ból i pieczenie cewki moczowej). Stwierdzenie obecności bakterii w danej próbce moczu i określenie ich wrażliwości na antybiotyki pozwala dobrać odpowiednie leczenie. Badanie moczu na posiew zlecane jest także w celu potwierdzenia skuteczności podjętego leczenia oraz u kobiet w ciąży.

U osoby zdrowej mocz jest fizjologicznie jałowy, natomiast cewka moczowa i okolica krocza są skolonizowane drobnoustrojami. Stąd prawidłowe pobranie moczu i dostarczenie do laboratorium odgrywają decydującą rolę w uzyskaniu wiarygodnego wyniku posiewu.

 

Zaopatrz się w specjalny, jałowy (sterylny) pojemnik lub podłoże transportowo-wzrostowe (dostępne do kupienia w aptece).
Przed pobraniem próbki moczu umyj ręce, a następnie ujście cewki moczowej.
Pobierz, najlepiej pierwszy poranny mocz, po nocnym spoczynku.
Przed pobraniem próbki moczu dokładnie, ciepłą wodą z mydłem umyj ręce, a następnie ujście cewki moczowej (u kobiet okolice sromu, od przodu w kierunku odbytu, u mężczyzn żołądź po odsunięciu napletka). Wytrzyj się jednorazowym ręcznikiem. Umożliwia to pozbycie się bakterii, które, po dostaniu się do próbki, mogą zafałszować wynik badania.
Do pojemnika, starając się nie dotykać ścianek wewnętrznych, oddaj mocz z tzw."środkowego strumienia":
  • pierwszą niewielką ilość moczu należy oddać do toalety,
  • następnie oddać mocz do pojemnika (5 - 10 ml),
  • końcową porcję moczu należy znów oddać do toalety.
Zamknij szczelnie pojemnik z pobraną próbką moczu, na pojemniku napisz imię i nazwisko, datę i godzinę pobrania - nie umieszczaj informacji na pokrywce. Próbkę moczu dostarcz jak najszybciej do wybranego Punktu Badań.
Jeśli nie możesz dostarczyć pojemnika natychmiast, umieść go w lodówce (nie zamrażaj) i przynieś do zbadania w ciągu 2-3 godzin.
Jeżeli nie jest możliwe dostarczenie moczu do laboratorium w dniu pobrania zaleca się pobrać mocz na specjalny zestaw
z podłożem transportowo-wzrostowym
(Uricult, Uromedium, Uriline), postępując zgodnie z zaleceniami producenta. Mocz pobrany na zestaw transportowo-wzrostowy można przechowywać w temeraturze pokojowej i dostarczyć do laboratorium
w czasie nie dłuższym niż 24 godziny od pobrania.
W przypadku kiedy pacjent nie jest w stanie oddać moczu do jałowego pojemnika (np. niemowlę, pacjent obłożnie chory) mocz,
z zachowaniem zasad aspetyki opisanych w punktach 03. i 04., należy pobrać do jałowego plastikowego woreczka założonego
w sposób obejmujący ujście zewnętrzne cewki moczowej. Woreczki dostępne są w aptekach.

 

UWAGA!
Celem rozpoznania zakażenia dróg moczowych najlepiej wykonać posiew przed podaniem pierwszej dawki leku, zaś w badaniu kontrolnym – po co najmniej kilku dniach od zakończenia leczenia. Jeżeli występują nawracające zakażenia dróg moczowych, posiew moczu i wrażliwość na antybiotyki powinny być wykonywane podczas każdego epizodu, gdyż bakterie mogą szybko stać się oporne.