PAKIET REKREACJA I FITNESS ROZSZERZONY (zawiera 16 badań)

    Opis pakietu

    Pakiet rekreacja i fitness rozszerzony to dopełnienie pakietu podstawowego dla osób uprawiających fitness w sposób rekreacyjny. Przeznaczony dla tych, którzy nie chcą poprzestać na badaniach rutynowych, ale w jednym pobraniu chcieliby pogłębić diagnostykę.

    Zdrowa aktywność fizyczna to aktywność poparta badaniami laboratoryjnymi, które należałoby wykonać przed jej rozpoczęciem, a potem kontrolnie co 1-2 lata, w zależności od badania.

    Pakiet rozszerzony w jednym pobraniu pokazuje aż 16 parametrów, od podstawowych (lipidogram, morfologia), przez glukozę i insulinę - odzwierciedlające stan naszej gospodarki węglowodanowej (jej kondycja jest ważnym czynnikiem modyfikowania aktywności fizycznej oraz diety). 

    Poza tym w pakiecie jest badanie poziomu tyreotropiny (TSH) (zaburzenia czynności tarczycy upośledzają tolerancję wysiłku), witaminy D (powszechny niedobór witaminy D w naszej szerokości geograficznej należy wyrównać przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego) i enzymów wątrobowych (AsPAT i AlAT) - wysiłek fizyczny powoduje wzrost poziomu tych enzymów, co jest zjawiskiem normalnym, jednak aby uniknąć niebezpieczeństwa fałszywej interpretacji poziomu wyników AsPAT i AlAT u osób aktywnych fizycznie warto wykonać te badania przed rozpoczęciem tej aktywności (ważne - badania poziomów enzymów wątrobowych w czasie treningów wykonujemy po 1-2 dniach przerwy od treningów). 

    Ponadto w pakiecie znajdziemy pomiar poziomu ferrytyny, która odzwierciedla poziom żelaza w organizmie. Zanim podejmiemy wysiłek fizyczny warto sprawdzić czy poziom żelaza – pierwiastka, od którego zależy utlenowanie naszej krwi – mieści się w wartościach referencyjnych i czy nie zagraża nam niedokrwistość z niedoboru żelaza, ograniczająca tolerancję wysiłku.

    Sód, potas i magnez to pierwiastki spełniające ważną rolę w organizmie, wpływające m.in. na pracę mięśni oraz ważne dla nawodnienia organizmu. Ich wyrównywanie zapobiega skurczom mięśni, wpływa na wytrzymałość i prawidłową pracę serca. Należy pamiętać, iż są to mikroelementy łatwo tracone w czasie intensywnej aktywności fizycznej.

    Białko całkowite – białko jest podstawowym elementem budulcowym mięśni, dlatego jest niezwykle ważne u osób uprawiających aktywność fizyczną. Ważnym jest aby kontrolować zarówno niedobory, jak i nadmiar białka, który może być groźny dla nerek. Nadmierna podaż biała w diecie u osób aktywnych fizycznie nie jest zjawiskiem pożądanym.

    Wszystkich zainteresowanych szerzej tematem zapraszamy do artykułu napisanego przez Agnieszkę Janasiak, zwyciężczynię Wings for Life 2016, wicemistrzynię Polski w maratonie. Z wykształcenia mgr fizjoterapii, z pasji trener biegaczy amatorów. Artykuł ma tytuł „Badania laboratoryjne u biegaczy”, ukazał się w numerze 3 naszego kwartalnika ALAB INFORMATOR – MAGAZYN O BADNIACH I NIE TYLKO i jest napisany okiem praktyka.

    Pakiet zawiera następujące badania:

    MORF Morfologia
    GLU Glukoza
    CHOL Cholesterol całkowity
    HDL Cholesterol HDL w surowicy
    LDL-WYL Cholesterol LDL - wyliczany
    TG Triglicerydy
    TSH Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji
    AST Aminotransferaza asparaginianowa
    ALT Aminotransferaza alaninowa 
    WIT-DTO Witamina 25(OH)D Total 
    INS Insulina
    FERR Ferrytyna
    NA Sód w surowicy
    K Potas w surowicy
    TP Białko całkowite
    MG Magnez w surowicy
    *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok