PAKIET RYZYKO CUKRZYCY (zawiera 2 badania)

  Opis pakietu

  Pakiet ryzyko cukrzycy zawiera badania, które obrazują zaburzenia i stan gospodarki węglowodanowej dziś, jak i trzy miesiące wstecz (hemoglobina glikowana).

  Stan przedcukrzycowy (upośledzona tolerancja glukozy lub nieprawidłowa glikemia na czczo) występuje, jeśli poziom glukozy na czczo we krwi żylnej wynosi 100 – 125 mg/dl. Jego występowanie znacznie zwiększa ryzyko zachorowania w przyszłości na cukrzycę typu 2. W stanie przedcukrzycowym nie stwierdza się objawów hiperglikemii, jednak nieprawidłowa tolerancja glukozy może może być początkiem zmian prowadzących do rozwoju cukrzycy.

  W Polsce na cukrzycę choruje ok. 2,5 mln osób, z tego blisko 700 tys. o tym nie wie. Uchwycenie choroby na jej wczesnym etapie jest kluczowe, aby nie dopuścić do groźnych jej powikłań.

  Pakiet ryzyko cukrzycy jest przeznaczony dla osób:

  • z nadwagą lub otyłością (BMI powyżej 25 kg/m2 i/lub obwód w talii powyżej 80 cm u kobiet oraz powyżej 94 cm u mężczyzn)
  • z prawidłową masą ciała, lecz mało aktywnych fizycznie
  • mających rodziców lub rodzeństwo z cukrzycą typu 2
  • z chorobami układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, rozpoznana dyslipidemia)

  Pakiet ryzyko cukrzycy przeznaczony jest również dla kobiet, które przeszły cukrzycę ciężarnych lub urodziły dziecko o wadze > 4 kg oraz cierpiących na zespół policystycznych jajników (PCOS).

  W pakiecie badań szczególną rolę odgrywa hemoglobina glikowana (HbA1c) wskazująca, czy poziom glukozy w ciągu ostatnich 3 miesięcy był prawidłowy.

  Więcej na temat hemoglobiny glikowanej w artykule „Nowe kryterium rozpoznania cukrzycy – hemoglobina glikowanahttps://alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/hemoglobina-glikowana/

  W skład pakietu wchodzą następujące badania:

  GLU

  Glukoza (L43)

  HBA1C

  Hemoglobina glikowana (HbA1c) (L55)

  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok