RPhl p 1 Tymotka łąkowa (G-205) IgE swoiste (L91)

 • Kiedy i w jakim celu

  Alergeny pyłku traw i zbóż są w Polsce najczęstszą przyczyną objawów okresowego alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej. U osób uczulonych objawy alergiczne trwają zazwyczaj od drugiej połowy maja do połowy lipca. Główny okres pylenia traw przypada w naszym kraju na czerwiec i pierwszą połowę lipca.

   

  W naszym klimacie z pyłków traw najczęstszą przyczyną alergii jest tymotka łąkowa.
  Dzięki molekularnej  diagnostyce alergii z użyciem komponentów  dostaniemy odpowiedź  na  pytanie,  czy  mamy  do  czynienia  z  jednoczesnym   uczuleniem   na   wiele   alergenów czy  też  otrzymane  wyniki  są  spowodowane  reakcjami  krzyżowymi. Ponadto pomaga w klasyfikacji pacjentów do swoistej immunoterapii SIT. Jeżeli objawy kliniczne nie poddają się leczeniu objawowemu (np. leki przeciwhistaminowe,glikokortykosteroidy), często specjalista alergolog w porozumieniu z pacjentem decyduje się na rozpoczęcie SIT (odczulaniu podjęzykowym lub iniekcyjnym) a uczulenie na główne alergeny tymotki Phl p1 i Phl p5 daje podstawy do kwalifikacji do odczulania.

   

   

   

  Do typowych objawów uczulenia  należą te związane z okresowym alegicznym  nieżytem nosa i spojówek:

  • wodnista wydzielina
  • świąd, zatkany nos
  • kichanie
  • łzawienie, zaczerwienienie spojówek

   

  Zalecany profil oznaczeń Phl p1, Phl p5b, Phl p7, Phl p12.

   

 • Przygotowanie do badań

  • Materiałem do badania jest krew.
  • Pacjent nie musi być na czczo, należy jedynie unikać posiłków wysokotłuszczowych.
  • Nie wymaga odstawienia leków sterydowych i przeciwhistaminowych podanych doustnie i miejscowo.
 • Charakterystyka badania

  Phl p1 jest głównym komponentem tymotki łąkowej, która jest również markerem uczulenia dla całej rodziny traw  Poaceae (m.in. żyto, pszenica, jęczmień, owies, kukurydza, kupkówka pospolita, wiechlina łąkowa, cyndon, trzcina pospolita, kłosówka wełnista, tomka wonna,kostrzewa ląkowa, życica trwała, rajgras wyniosły), z powodu wysokiego podobieństwa pomiędzy gatunkami. Jest to komponent otrzymany drogą inżynierii genetycznej, syntetyzowany przez komórki bakterii, dzięku temu charakteryzuje się większą czystością powstałego alergenu, w porównaniu do alergenów pochodzenia naturalnego. Wykrycie przeciwciał IgE przeciwko Phl p1 i p5 jest wskazaniem do zastosowania odczulania na pyłek Tymotki łąkowej. Pacjenci z przeciwciałami przeciwko Phl p1 i p5 zdecydowanie lepiej odpowiadają na odczulanie w porównaniu do pacjentów, którzy nie są na nie uczuleni. Ponadto ok 11 % uczulonych na pyłek tymotki nie ma przeciwciał przeciwko głównym alergenom Phl p1 i Phl p5, natomiat swoista immunoterapia opiera się na ekstarktach, zawierających właśnie  główne komponenty, w przypadku braku p/c dla Phl p1 i Phl p5, u tych pacjentów skuteczność odczulania będzie niska.

   

   

  Test wykonywany jest metodą referencyjną ImmunoCAP, uznawaną za złoty standard w alergologii. Prawdziwie ilościowy zakres pomiarowy od 0,1-100 kUA / L.  

 • Pobierz
  kartę badania*
  X
  To badanie możesz kupić w naszym
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  * Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok