Ołów w moczu (P71)

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie wykonuje się w celu ilościowego oznaczenia ołowiu w moczu. Stężenie ołowiu w moczu jest parametrem pozwalającym na ocenę długotrwałej ekspozycji na ołów w przeszłości. Podkreślić należy, iż związki ołowiu w ok. 75% wydalene są przez nerki.

  Badanie zalecane jest u osób narażonych na długotrwałą ekpozycję na ołów oraz w monitorowaniu leczenia stanów zatrucia ołowiem.

  Ekspozycja na ołów może dotyczyć każdego, ponieważ jest on bardzo rozpowszechnionym w środowisku pierwiastkiem, nie ulegającym biodegradacji i kumulującym się w organizmach żywych - w tym w organizmie człowieka. Może przenikać prze łożysko oraz znajdować się w ludzkim mleku.

  Objawy zatrucia ołowiem początkowo są niespecyficzne - bóle głowy, bóle brzucha, nudności, kolka, symptomy dysbiozy. Charakterystycznym objawem może być słodki smak w ustach. Długotrwała ekspozycja na ołów może objawiać się uszkodzeniem szpiku kostnego, układu nerwowego oraz tzw. ołowianą cerą. Może również powodować niepłodność.

  Charakterystyka badania

  Materiałem do badania jest mocz. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent nie musi być na czczo.

  Pacjentów zainteresowanych badaniem stężenia większej liczby metali ciężkich z jednego pobrania zapraszamy do zapoznania się z ofertą pakietów badań wykonywanych z surowicy krwi:

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok