Ołów w moczu (P71)

 • Kiedy i w jakim celu

  Badanie wykonuje się w celu ilościowego oznaczenia ołowiu w moczu. Stężenie ołowiu w moczu jest parametrem pozwalającym na ocenę długotrwałej ekspozycji na ołów w przeszłości. Podkreślić należy, iż związki ołowiu w ok. 75% wydalene są przez nerki.

  Badanie zalecane jest u osób narażonych na długotrwałą ekpozycję na ołów oraz w monitorowaniu leczenia stanów zatrucia ołowiem.

  Ekspozycja na ołów może dotyczyć każdego, ponieważ jest on bardzo rozpowszechnionym w środowisku pierwiastkiem, nie ulegającym biodegradacji i kumulującym się w organizmach żywych - w tym w organizmie człowieka. Może przenikać prze łożysko oraz znajdować się w ludzkim mleku.

  Objawy zatrucia ołowiem początkowo są niespecyficzne - bóle głowy, bóle brzucha, nudności, kolka, symptomy dysbiozy. Charakterystycznym objawem może być słodki smak w ustach. Długotrwała ekspozycja na ołów może objawiać się uszkodzeniem szpiku kostnego, układu nerwowego oraz tzw. ołowianą cerą. Może również powodować niepłodność.

 • Charakterystyka badania

  Materiałem do badania jest mocz. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent nie musi być na czczo.

  Pacjentów zainteresowanych badaniem stężenia większej liczby metali ciężkich z jednego pobrania zapraszamy do zapoznania się z ofertą pakietów badań wykonywanych z surowicy krwi:

 • Pobierz
  kartę badania*
  X
  To badanie możesz kupić w naszym
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  * Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok