Alkohol etylowy (P31)

 • Kiedy i w jakim celu

   Badanie alkoholu we krwi mierzone jest w celu ustalenia czy osoba poddana badaniu spożywała alkohol, a jeśli tak – w jakim stężeniu występuje on we krwi. Najczęściej pomiar alkoholu przeprowadza się gdy zachodzi podejrzenie prowadzenia pojazdu bądź pracę w stanie nietrzeźwości, a także w przypadku podejrzenia zatrucia etanolem.

 • Przygotowanie do badań

  • Materiałem do badania jest krew lub mocz.
  • Miejsce wkłucia przed pobraniem krwi do oznaczenia etanolu należy zdezynfekować roztworem nie zawierającym etanolu.
 • Charakterystyka badania

  Etanol ze względu na swoją budowę znajduje się w grupie alkoholi i jest organicznym związkiem chemicznym. Jego cechą jest szybkie wchłanianie się z przewodu pokarmowego. Alkohol bardzo szybko dostaje się z krwi do tkanek organizmu. Jest to środek odurzający i charakteryzuje się działaniem narkotycznym. Spożycie etanolu wywołuje stan pobudzenia, przyspieszoną akcję serca, rozszerzenie źrenic, a także poprawę nastroju. Efekt działania etanolu zależy od dawki jaka została spożyta.

   

  Oprócz ilościowych oznaczeń w krwi etanolu, oferujemy badania w kierunku biomarkerów spożycia alkoholu.

   

 • Pobierz
  kartę badania*
  X
  To badanie możesz kupić w naszym
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  * Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok