Borelioza - p/c IgM met. Western-Blot (S27)

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie przeciwciał przeciw boreliozie IgM metodą Western-Blot wykonuje się w celu potwierdzenia obecności antygenów krętka boreliozy. Powinno być wykorzystane do potwierdzenia wyników uzyskanych dla próbek uznanych za pozytywne lub wątpliwe w teście przesiewowym.

  Charakterystyka badania

  Borelioza należy do najczęstszych chorób odkleszczowych – wywołuje ją krętek Borrelia burgdorferi, który jest przenoszony przez kleszcze. Bezpośrednią przyczyną zakażenia jest ukąszenie przez pajęczaka, w wyniku którego do rany ofiary przenika jego ślina i zawartość jelita środkowego. Im dłużej kleszcze pozostaje wbity w skórę, tym większe ryzyko zachorowania na boreliozę – wzrasta ono wyraźnie po ok. 72 h. 

  Borelioza może mieć zróżnicowany przebieg, który zmienia się w zależności od stadium choroby. 

  Na początku mówimy o boreliozie wczesnej miejscowej, która występuje w przedziale od 3 do 33 dni od zakażenia. Na tym etapie może pojawić się tzw. rumień wędrujący (występuje u mniej niż 85% zakażonych) oraz objawy grypopodobne. Czułość wykonywanych w tym okresie badań serologicznych szacuje się na 40-60%. 

  W drugim stadium choroby (borelioza wczesna rozsiana) zakażenie obejmuje różne układy i narządy w organizmie, co skutkuje wystąpieniem wielu zróżnicowanych objawów. Osoba chora na wczesną boreliozę często odczuwa chroniczne zmęczenie, mogą pojawić się bóle głowy i sztywność karku, a także bóle stawów. Już w ciągu kilku tygodni od zakażenia mogą wystąpić takie powikłania, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie nerwów czaszkowych. 

  Po ok. 6 miesiącach od zakażenia mówimy o boreliozie późnej – w tym stadium w płynie mózgowo-rdzeniowym stwierdza się obecność przeciwciał w klasie IgG. Może wystąpić zapalenie mózgu, ataksje, niedowłady, objawy spastyczne. Częstym objawem boreliozy później jest też przewlekłe zapalenie stawów.

  Skuteczność leczenia jest uzależniona od stadium choroby – wcześnie wykryta borelioza jest całkowicie uleczalna za pomocą antybiotyków. Wraz z rozwojem zakażenia zwiększa się ryzyko powikłań i zagrożenie dla życia choroby.

  Test Western-Blot służy do jakościowego oznaczenia in vitro ludzkich przeciwciał klasy IgM (przeciwciała świadczące o wczesnym zakażeniu) przeciwko antygenom Borrelia w surowicy lub plazmie.

  Jeśli chcielbyście się Państwo dowiedzieć więcej na temat diagnostyki boreliozy, oraz dlaczego jest ona taka trudna, zapraszamy do odejrzenia webinarium, które prowadził prof. Tomasz Wielkoszyński.

   

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok