SARS-COV-2 - ocena odpowiedzi komórkowej (test IGRA)

  Kiedy i w jakim celu

  Test służy do oceny komórkowej odpowiedzi immunologicznej na antygeny wirusa SARS-CoV-2. Określa aktywność limfocytów T reagujących na patogen poprzez wykrywanie interferonu gamma (TNF-γ) w warunkach in vitro.

  Charakterystyka badania

  Układ immunologiczny człowieka reaguje na zetknięcie z koronawirusem SARS-CoV-2 lub na szczepionkę poprzez odpowiedź humoralną (wytwarzanie przeciwciał) i odpowiedź komórkową (aktywność limfocytów T). Przeciwciała są wykrywalne po ok. 2 tygodniach od zakażenia natomiast odpowiedź komórkową można potwierdzić testami laboratoryjnymi już po tygodniu od zetknięcia z wirusem. Aktywność limfocytów T jest ponadto wykrywalna przez dłuższy okres czasu niż przeciwciała, które u niektórych osób mogą zanikać bardzo szybko.

  U  10-30 % osób z łagodnymi objawami COVID-19 lub przechodzących zakażenie bezobjawowo, przeciwciała wytwarzane są na poziomie niższym niż próg ich wykrywalności metodami laboratoryjnymi. W takiej sytuacji przebyte zakażenie można wykryć jedynie poprzez pomiar komórkowej odpowiedzi immunologicznej.

  Test SARS-CoV-2 IGRA służy do oceny odpowiedzi komórkowej na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Aktywność limfocytów T w krwi pacjenta, zdolnych do rozpoznawania antygenów koronawirusa, jest oceniana poprzez wykrywanie i ilościowe oznaczenie interferonu gamma (IFN-γ).

  Test IGRA składa się z dwóch etapów:

  • Pobudzenie limfocytów T w warunkach in vitro antygenem (antygenem jest podjednostka S1 białka kolca wirusa SARS-CoV-2)
  • Pomiar wydzielonego IFN-γ metodą ELISA

  Dedykowany jest osobom:

  • podejrzanym o infekcję wirusem SARS-CoV-2 (szczególnie przy ujemnych wynikach PCR lub ujemnych wynikach serologicznych)
  • po przejściu choroby COVID-19
  • po szczepieniu przeciwko wirusowi SARS-CoV-2
  • z obniżoną odpornością

  Wynik badania opisuje ilościowo poziom interferonu wydzielanego po kontakcie z wirusem SARS-CoV-2.

  UWAGA! Badanie wymaga specjalnego zestawu do pobrań, dlatego przed wybraniem punktu sprawdź DOSTĘPNOŚĆ BADANIA

  Materiałem do badania jest krew żylna. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, nie trzeba być na czczo.

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok