Strona główna > Coronavirus
Coronavirus

Testy na koronawirusa COVID SARS-CoV-2

NIE WIESZ JAKIE BADANIE WYBRAĆ?  Skorzystaj z Asystenta wyboru badania  2 . UMÓW SIĘ NA WYMAZ COVID-19 BEZ SKIEROWANIA  Szczegóły

Wynik w kierunku COVID-19 dostępny w ciągu 24 h.
Opcja EXPRESS - od 30 minut.


CORONAVIRUS

 

I. ROZPRZESTRZENIANIE SIĘ I OBJAWY CHOROBY

 1. Rozprzestrzenianie się choroby rozwiń opis
  • Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową (1,5-2 m), z człowieka na człowieka, podczas kaszlu, kichania, mowy. Do transmisji wirusa może również dojść poprzez kontakt ze skażoną powierzchnią różnych przedmiotów, a następnie dotykanie twarzy (wrotami zakażenia jest błona śluzowa układu oddechowego oraz oczy).
    
  • Czas przeżycia wirusa w 4 stopniach Celsjusza to 28 dni. Czas przeżycia w 20 stopniach Celsjusza zależy od środowiska:

   - aerozol – 1-2 godziny
   - miedź – do 4 godzin
   - tektura – do 28 godzin
   - plastik, stal nierdzewna – do 2-3 dni.
    
  • Okres zakaźności:
   wirus rozprzestrzenia się prawdopodobnie zanim pojawią się objawy choroby, jednak największe prawdopodobieństwo zakażania występuje w pierwszych dniach od wystąpienia objawów.

   

  • Kontakt zakaźny - wirusem można się zarazić jeśli:

  pozostaje się w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą, lub w kontakcie w odległości mniejszej niż 2 metry, przez co najmniej 15 minut,

  prowadzi rozmowę z osobą z objawami choroby, twarzą w twarz, przez dłuższy czas,

  osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół, kolegów lub współpracowników,

  zamieszkuje się z osobą zakażoną w tym samym gospodarstwie domowym.

   

 2. Objawy i przebieg choroby rozwiń opis
  Okres inkubacji wynosi 2 - 14 dni (najczęściej 5 - 6 dni). Objawy choroby pojawiają się stopniowo i są to najczęściej:
   
  • gorączka (> 37,5°C),
  • suchy kaszel,
  • zmęczenie,
  • bóle mięśni,
  • duszności.

  Obserwuje się także inne objawy:

  • ze strony przewodu pokarmowego (w tym jadłowstręt i biegunka),
  • zapalenie spojówek,
  • utrata węchu i smaku.

  Objawy kliniczne ujawniają się u ok. 20% zakażonych. Krytyczny przebieg zakażenia wstępuje u ok 6% zainfekowanych i dotyczy głównie osób starszych oraz pacjentów z chorobami współistniejącymi.

  Choroby współistniejące zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu choroby (w tym ryzyka zgonu):

  • choroby sercowo-naczyniowe,
  • nadciśnienie tętnicze
  • cukrzyca
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • astma oskrzelowa
  • choroby nowotworowe.

   

 

II. DIAGNOSTYKA

 1. Diagnostyka genetyczna rozwiń opis
  • Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia diagnostyka laboratoryjna COVID-19 polega na wykrywaniu materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 testami opartymi o metodę PCR, z materiału pobranego z górnych lub dolnych dróg oddechowych. Pamiętać należy, iż wirus namnaża się stopniowo w czasie trwania choroby. największa obecność wirusa notowana jest od 3 do 5 dni od początku choroby, a najwyższa czułość testu to 7-14 dni od kontaktu z SARS-CoV-2. Dlatego wyniki badań u pacjentów, u których próbki były pobierane na samym początku choroby mogą być fałszywie ujemne.
    
  • Wskazania do diagnostyki w kierunku SARS-CoV-2 zgodnie z zaleceniami GIS:
   - kryteria kliniczne typowe dla COVID-19 objawy, infekcja układu oddechowego, stan zagrożenia życia
   - kryteria laboratoryjne: przypadek potwierdzony, przypadek prawdopodobny
   - kryteria epidemiologiczne - np.: czynny zawodowo przedstawiciele zawodów medycznych.
    
 2. Testy antygenowe rozwiń opis

  Testy antygenowe znajdują zastosowanie we wczesnej fazie infekcji wirusem SARS-CoV-2. Próbkę do badania stanowi wymaz z nosogardzieli pobrany od osób, które spełniają kryteria kliniczne i/lub epidemiologiczne.
  W materiale wykrywane antygeny charakterystyczne dla wirusa.

  Test antygenowy znajduje Jego czułość jest najwyższa w okresie intensywnego namnażania wirusa w nosogardzieli, czyli na 1-3 dni przed wystąpieniem objawów chorobowych i w trakcie objawów do 5-7 dni od ich pojawienia.

  Wykonanie badania jest wskazane w przypadku:

  • osób z objawami, które mogą wskazywać na chorobę COVID-19
  • osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2, ale nie spełniają kryteriów wykonania badań RT-PCR,
  • osób szczególnie narażonych w celu wykluczenia kontaktu z wirusem SARS-CoV-2 (np. w zakładach pracy, internatach, ekipy sportowe, itp.)

  Wynik dodatni testu z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na aktywne zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i wysoką zakaźność pacjenta.


Testy antygenowe, które są wykonywane u pacjentów objawowych, są taką samą podstawą
potwierdzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 jak testy genetyczne PCR.


 • Diagnostyka serologiczna rozwiń opis
  Polega na wykrywaniu specyficznych przeciwciał anty-SARS-CoV-2, w klasie IgM lub IgG. Materiałem do badania jest krew. W I etapie zakażenia wykrywane są przeciwciała IgM. Są to przeciwciała wczesnej fazy infekcji, ich obecność może świadczyć o aktywny zakażeniu. Mogą być wykryte po około 7- 10 dniach od momentu wystąpienia pierwszych objawów klinicznych zakażenia. W II etapie zakażenia wykrywane są przeciwciała IgG - przeciwciała późnej fazy. Mogą pojawiać się po ok. 11-14 dniach od momentu wystąpienia pierwszych objawów choroby, ich obecność świadczy o przebytym kontakcie z wirusem.

  W jakich przypadkach powinno zostać wykonane oznaczenie przeciwciał?
  Detekcja przeciwciał służy do potwierdzania kontaktu z koronawirusem, co ma istotne znaczenie w przypadku:

  • wykrywaniu osób, które przeszły zakażenie bezobjawowo lub skąpo objawowo i mogły być źródłem infekcji dla innych ludzi (tzw. „cisi” nosiciele),
  • badaniach przesiewowych osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2, ale nie spełniają kryteriów wykonania badań RT-PCR
  • badaniach osób szczególnie narażonych na kontakt z SARS-CoV-2 (np. personel szpitali)
  • u pacjentów z powikłaniami po niedawnym przebyciu infekcji grypopodobnej, którzy nie byli badani w kierunku koronawirusa
  • badaniach epidemiologicznych, mających na celu ustalenie rozpowszechnienia zakażenia w populacji. 

   

 • ALAB laboratoria, jako pierwsze w Polsce, opracowało kompleksowe omówienie zagadnienia diagnostyki laboratoryjnej wirusa SARS-CoV-2. Zachęcamy do pobrania materiału w formie PDF.
   

 

 

 

 

 


III. DOSTĘPNOŚĆ DIAGNOSTYKI W ALAB LABORATORIA

 1. Badania genetyczne rozwiń opis
  wykonujemy w akredytowanym Laboratorium Analiz Lekarskich ALAB w specjalnie do tego celu wyznaczonych i przygotowanych Pracowniach Genetyki. Badania wykonywane są metodą RT PCR, zgodnie z zaleceniami WHO. W badaniu wykrywamy trzy geny wirusa SARS-CoV-2: RdRp, gen E, gen N. Wykrycie wszystkich trzech genów świadczy o wykryciu RNA wirusa SARS-CoV-2 i jest wynikiem dodatnim.
  Badanie można zakupić w naszym sklepie internetowym WYMAZ GENETYCZNY, dostępne są również wyniki w języku angielskim ENGLISH RESULT
 
 1. Testy antygenowe rozwiń opis

  Badanie wykonywane jest szybkim testem immunochromatograficznym posiadającym certyfikat CE. Próbkę stanowi wymaz z nosogardzieli pobrany od osób, które spełniają kryteria kliniczne i/lub epidemiologiczne. W materiale wykrywane jest  białko nukleokapsydu charakterystyczne dla wirusa SARS-CoV-2.

  Test antygenowy znajduje zastosowanie we wczesnej fazie infekcji. Jego czułość jest najwyższa w okresie intensywnego namnażania wirusa w nosogardzieli, czyli na 1-3 dni przed wystąpieniem objawów chorobowych i w trakcie objawów do 5-7 dni od ich pojawienia.

  Test nie daje reakcji krzyżowych z innymi wirusami wywołującymi zakażenia dróg oddechowych, w tym: innymi koronawirusami (229E, OC43, NL63, HKU1) wirusami grypy, paragrypy, adenowirusami i RSV.

 2. Badania serologiczne rozwiń opis
  Jako pierwsze laboratorium w Polsce uruchomiliśmy badanie przeciwciał przeciwko SARS - CoV - 2 w klasach IgG oraz IgM. Materiałem do badania jest krew z żyły łokciowej. Badanie nie wymaga bycia na czczo, dostępne jest w całej Polsce.


  - Przeciwciała anty SARS-CoV-2 w klasie IgG pojawiają się pomiędzy 11-14 dniem od wystąpienia objawów. Ich obecność może świadczyć o przebytym kontakcie z wirusem. Utrzymują się długo po wygaśnięciu zakażenia.

  - Przeciwciala anty SARS-CoV-2 w klasie IgM pojawiają się pomiędzy 7-10 dniem od wystąpienia objawów, ich obecność może świadczyć o aktywnym zakażeniu.

  - W naszym laboratorium dostępny jest również pakiet PRZECIWCIAŁA PRZECIWKO COVID - 19,  składający się z dwóch klas przeciwciał IgG oraz IgM. Przeciwciała IgM oraz IgG pojawiają się w podobnym czasie. Dlatego na obecnym etapie pandemii, aby mieć pełen obraz zakażenia, można zarekomendować wykonywanie obydwu badań jednoczasowo.
   


BADANIA DOSTĘPNE W SKLEPIE INTERNETOWYM:
 

                        

                                       

                                                 

 

 
 
 
 1.  Live chat
 • Eksperci podczas live chatu omówili metody diagnozowania COVID

 1. Najczęściej zadawane pytania rozwiń opis
  1) Ile czasu trzeba czekać na wyniki badania w kierunku COVID - 19?  2) Czy można zrobić badanie w mobilnym punkcie pobrań?  3) Co oznaczają wyniki przeciwciał IgG oraz IgM w badaniu serologicznym?  4) Czy należy zgłaszać pozytywny wynik badania w kierunku COVID-19?  5) Czy laboratorium zgłasza pozytywny wynik badania przeciwciał IgG?  6) Czy testy metodą ELISA są wiarygodne?  7) Czy pora dnia pobrania ma znaczenie i czy muszę być na czczo?

 

IV. ALAB INFORMATOR - MAGAZYN O BADANIACH I NIE TYLKO.

 •      COVID-19 WYDANIE SPECJALNE

V. WEBINARIA ALAB LABORATORIA

Serdecznie zapraszamy na zapoznanie się z materiałami nagraniowymi z cyklu webinarów poświęconemu zagadnieniom COVID-19.

 • CYKL - RZETELNIE O KORONAWIRUSIE
 1. wirusologa - dr hab. n. med. Tomasza Dzieciątkowskiego rozwiń opis
  • Ceniony ekspert komentujący na bieżącą sytuację związaną z pandemią. Adiutant w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej WUM oraz asystent w Zakładzie Mikrobiologii UCK w Warszawie. Specjalizuje się w zakażeniach wirusowych u pacjentów po transplantacji oraz osób z zaburzeniami odporności. Autor ponad 80 publikacji naukowych z zakresu wirusologii lekarskiej i weterynaryjnej.
    

   

 2. klinicysty - prof. dr hab. n. med Zbigniewa Gacionga rozwiń opis
  • Ceniony lekarz, wykładowca, naukowiec. Od 1998 roku kieruje Katedrą i Kliniką Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM, gdzie nie tylko zajmuje się pacjentami oraz dydaktyką, ale też wspólnie z zespołem realizuje wielomilionowe projekty badawcze.

   W minionym roku otrzymał 1,542 mln zł dofinansowania w 9. edycji programu TEAM, realizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Projekt na projekt pt. „Poszukiwanie nowych genów, wariantów genetycznych oraz mechanizmów wpływających na przerost mięśnia sercowego — zintegrowane podejście genomiczne” rozwijany we współpracy z Instytutem Kardiologii. Najważniejszym dokonaniem 2012 roku, było zdobycie dofinansowania do wartego 5,5 mln euro projektu badawczego BASTION

   

 3. oraz diagnosty - dr n. med. Anny Strumnik rozwiń opis
  • Specjalista medycznej diagnostyki laboratoryjnej, Kierownik Laboratorium Centralnego ALAB laboratoria.

 

VI. PROFILAKTYKA ZAKAŻENIA

Dopóki nie ma skutecznego leczenia, profilaktyka zakażenia jest obecnie jedyną bronią w walce z wirusem SARS-CoV-2. Nasze właściwe zachowanie może w znacznym stopniu zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia, a szczepionki mogą uchronić nas przed ciężkim przebiegiem choroby w przypadku zetknięcia z wirusem SARS-CoV-2. rozwiń opis

 • Dlatego pamiętaj:
  - Często myj ręce ciepłą woda i mydłem
  - dezynfekuj ręce środkami na bazie alkoholu
  - utrzymuj odległość minimum 1,5 metra od osób z objawami zakażenia dróg oddechowych
  - jeśli nosisz maseczkę i rękawiczki, pamiętaj aby je w odpowiedni sposób zdejmować po użyciu.
   

 • Czy wiesz, że prawidłowe myćie rąk ma znaczenie?
  - Myj ręce CO NAJMNIEJ 30 sekund, (jest to czas trwania pełnej wersji piosenki (Wlazł kotek na płotek" lub wyrecytowania całego allfabetu)
  - Myj ręce dokładnie, nie omijając ich niektórych części. A co najczęściej pomijamy? Spójrz na grafikę.
   

 

 

VII. COVID-19 – NOWA CHOROBA, ROZWÓJ PANDEMII rozwiń opis

COVID - 19 (zapalenie płuc) wywoływane jest przez wirusa SARS-CoV-2. Pierwsze zachorowania miały miejsce w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach.

 • listopad/grudzień 2019 – początek epidemii Wuhan (Chiny)
 • początek stycznia 2020 – wirus pojawia się w innych prowincjach Chin
 • 13 stycznia 2020 – potwierdzono obecność wirusa poza granicami Chin (Tajlandia)
 • 24 stycznia 2020 – pierwszy przypadek zakażenia w Europie (Francja)
 • 30 stycznia 2020 – WHO uznała zachorowania za stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym
 • 11 lutego 2020 – Międzynarodowy Komitet Taksonomii Wirusów ustalił nazwę nowego wirusa jako SARS-CoV-2, a WHO ogłosiła nazwę nowej choroby COVID-19
 • 4 marca 2020 – pierwszy przypadek zakażenia w Polsce (Zielona Góra)
 • 11 marca 2020 – WHO ogłasza stan pandemii – stan o charakterze globalnym i zwykle charakteryzujący się wysoko zapadalnością
 • 13 marca 2020 – WHO podaje, iż centrum pandemii staje się Europa
 • 5 kwietnia 2020 - w Stanach Zjednoczonych potwierdzono ponad 335 tys. zachorowań na COVID-19, co stanowi 26 % zachorowań na świecie. Populacja 4 % populacji światowej.

 

VIII. SYTUACJA W POLSCE

Pierwszy przypadek zakażenia w Polsce potwierdzono 4 marca 2020 rozwiń opis

 • 4 marca 2020 – pierwszy przypadek w Polsce (Zielona Góra)
 • 8 marca 2020 – w życie wchodzi Ustawa z dn. 2 marca 2020 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych
 • 8 marca 2020 – GIS odwołuje wszystkie imprezy masowe powyżej 1000 osób
 • 14 marca 2020 – w życie wchodzi Rozporządzenie Ministra Zdrowia w dn. 13 marca 2020 w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego
 • 20 marca 2020 – w Polsce ogłoszono stan epidemii
 • 27 grudnia 2020 -  rozpoczęcie szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce

 

Będzie nam miło, jeśli podzielisz się z nami swoją opinią, wypełniając ankietę