BORELIOZA - PAKIET PRZESIEWOWY (pierwszy etap diagnostyki)

    Opis pakietu

    Borelioza z Lyme to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze. Nie każde ukąszenie tego pasożyta kończy się zakażeniem, ale, ponieważ nierozpoznana i nieleczona choroba może być groźna w skutkach, to, jeśli mamy możliwość, warto zrobić badania laboratoryjne. Jeśli nie wystąpił charakterystyczny rumień w miejscu ukłucia kleszcza, będzie to jedyny sposób rozpoznania choroby.

    Prawidłowe rozpoznanie boreliozy uwarunkowane jest odpowiednim doborem badań na każdym z etapów diagnostyki. Borelioza - pakiet przesiewowy jest pierwszym etapem diagnostycznym po ukąszeniu kleszcza i – zgodnie z zaleceniami – zawiera badanie przeciwciał przeciwko Borrelia burgdorferi w dwóch klasach IgM i IgG. Należy pamiętać, iż wykrycie tych przeciwciał jest możliwe dopiero kilka tygodniu od zakażenia, dlatego badań nie należy wykonywać od razu.

    Przeciwciała IgM organizm produkuje po ok. 2-4 tygodniach infekcji. Poziom IgM rośnie stopniowo, osiągając szczyt stężenia po ok. 6 tygodniach, potem zaczyna spadać. występuje taki rumień, jest podstawą do rozpoczęcia leczenia. Nie ma wówczas potrzeby wykonywania badań laboratoryjnych. Natomiast przeciwciała IgG można wykryć dopiero po ok. 4-6 tygodniach. Najwyższy poziom obserwuje się po 4-6 miesiącach od infekcji, mogą się utrzymywać nawet kilka lat. Dlatego pakiet przesiewowy można wykonać po upływie co najmniej miesiąca od ukąszenia kleszcza i ewentualnego zakażenia.

    Diagnostyka boreliozy przebiega etapami. Jeśli wyniki pierwszego etapu są ujemne nie ma potrzeby dalszej diagnostyki. Jeśli natomiast wyniki są wątpliwe lud dodatnie wymagają potwierdzenia testem Western-Blot.

    WAŻNE:

    U ok. 30-50% pacjentów pierwszym objawem boreliozy z Lyme jest charakterystyczny rumień, powstający w miejscu wkłucia kleszcza. Jeśli u pacjenta występuje taki rumień, jest podstawą do rozpoczęcia leczenia. Nie ma wówczas potrzeby wykonywania.laboratoryjnych badań krwi na boreliozę.

    Zapraszamy do przeczytania artykułu na temat boreliozy pt.: "Borelioza".

    Badania w pakiecie nie wymagają specjalnego przygotowania. Nie trzeba być na czczo. Materiałem do badania jest krew,

    W skład pakietu wchodzą następujące badania:

    • Borelioza - p/c IgG
    • Borelioza - p/c IgM

    Borelioza PAKIET PRZESIEWOWY zawiera badania, które powinny być wykonane w pierwszej kolejności, JAKO PIERWSZY ETAP DIAGNOSTYKI. Wyniki wątpliwe lub dodatnie wymagają potwierdzenia testami Western-blot - BORELIOZA - PAKIET POTWIERDZENIA

     Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na temat diagnostyki boreliozy oraz dlaczego ta diagnostyka jest trudna zapraszamy do odsłuchania webinaru, który prowadził prof. Tomasz Wielkoszyński.

    *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok