PAKIET SPORTOWCY PODSTAWOWY (zawiera 14 badań)

  Opis pakietu

  Pakiet sportowcy podstawowy jest przeznaczony dla osób zamierzających uprawiać bardziej intensywną aktywność fizyczną, np. maraton czy triathlon, lub intensywne ćwiczenia na siłowni.

  Badania laboratoryjne dla sportowców pozwalające na ocenę stanu zdrowia należy wykonać przed rozpoczęciem aktywności fizycznej, oraz kontrolnie co 12 – 24 miesiące, w zależności od badania.

  Pakiet zawiera badania pozwalające ocenić podstawowy stan zdrowia:

  • morfologia
  • lipidogram
  • poziom glukozy w surowicy - zaburzenia metabolizmu glukozy wpływają na funkcjonowanie organizmu w czasie wysiłku oraz są wskazaniem do zmodyfikowania aktywności i diety

  Ponadto pakiet sportowcy zawiera badania:

  • Tyreotropina (TSH) – daje obraz czynności tarczycy, której zaburzenia funkcjonowania skutkują gorszą tolerancją wysiłku.
  • witamina D – jej niedobór jest powszechny w naszej aktywności geograficznej i należy go wyrównać przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego. Tylko zbadanie wyjściowego poziomu witaminy D pozwoli na określenie odpowiedniej dawki suplementacyjnej.
  • AsPAT i AlAT - wysiłek fizyczny powoduje wzrost poziomu enzymów wątrobowych. Nie jest to zjawisko groźne, poziomy enzymów szybko wracają do normy po okresie odpoczynku. Jednak aby uniknąć niebezpieczeństwa fałszywej interpretacji poziomu wyników AsPAT i AlAT u osób trenujących warto wykonać te badania przed rozpoczęciem swojej aktywności. Pamiętajmy również, że badania poziomów enzymów wątrobowych w czasie treningów wykonujemy po 1-2 dniach odpoczynku.
  • sód, potas to pierwiastki spełniające ważną rolę w organizmie. Wpływają m.in. na pracę mięśni, są ważne dla nawodnienia organizmu. Ich wyrównywanie zapobiega skurczom mięśni, wpływa na wytrzymałość i prawidłową pracę serca. Należy pamiętać, iż są to mikroelementy łatwo tracone w czasie intensywnej aktywności fizycznej. Więcej o prawidłowej gospodarce wodno-elektrolitowej organizmu w tym linku
  • testosteron i kortyzol – ocena poziomu tych hormonów może mieć znaczenie w ocenie przeładowania obciążeniem treningowym. ​​

  Wszystkich zainteresowanych szerzej tematem zapraszamy do artykułu napisanego przez Agnieszkę Janasiak, zwyciężczynię Wings for Life 2016, wicemistrzynię Polski w maratonie. Z wykształcenia mgr fizjoterapii, z pasji trener biegaczy amatorów. Artykuł ma tytuł „Badania laboratoryjne u biegaczy”, ukazał się w numerze 3 naszego kwartalnika ALAB INFORMATOR – MAGAZYN O BADNIACH I NIE TYLKO i jest napisany okiem praktyka.

  Przygotowanie do badania:

  • na badania zgłaszamy się na czczo
  • badania wykonujemy w godzinach porannych (różnice w poziomie hormonów w surowicy wynikające z pory dnia mogą sięgać nawet 50 %).

  W pakiecie znajdują się następujące badania:

  MORF Morfologia
  GLU Glukoza
  CHOL Cholesterol całkowity
  HDL Cholesterol HDL w surowicy
  LDL-WYL Cholesterol LDL - wyliczany
  TG Triglicerydy
  TSH Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji
  AST Aminotransferaza asparaginianowa
  ALT Aminotransferaza alaninowa
  WIT-DTO Witamina 25(OH)D Total
  TESTOST Testosteron
  KORT Kortyzol
  NA Sód w surowicy
  K Potas w surowicy

   

  PAKIECIE ROZSZERZONYM znajdują się dodatkowo: 

  INS Insulina (L97)
  FERR Ferrytyna (L05)
  MG Magnez w surowicy (M87)
  TEST-F Testosteron wolny (O41)
  TP Białko całkowite (I77)
  CK Kinaza kreatynowa (CK) (M18)
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok