PAKIET REKREACJA I FITNESS PODSTAWOWY (zawiera 10 badań)

  Opis pakietu

  Pakiet rekreacja i fitness podstawowy przeznaczony jest dla osób, które zaczynają przygodę z rekreacyjną aktywnością fizyczną i chcą uzyskać pewność, że będzie to dla nich bezpieczne. Jest również odpowiedni dla osób, które już uprawiają fitness i chcą dołączyć badania laboratoryjne do profilaktycznej rutyny.

  Jeśli chcemy zdrowo uprawiać aktywność fizyczną, powinniśmy podeprzeć ją badaniami laboratoryjnymi. Najlepiej wykonać je przed rozpoczęciem tej aktywności, a następnie kontrolnie co 12-24 miesiące.

  Pakiet podstawowy zawiera badania oceniające podstawowy stan zdrowia (morfologia, lipidogram).

  Ponadto badamy poziom glukozy we krwi, co jest ważne dla osób uprawiających wysiłek fizyczny - zaburzenia metabolizmu glukozy wpływają bowiem na funkcjonowanie organizmu w czasie wysiłku i są wskazówką do modyfikacji diety.

  Poza tym w pakiecie jest badanie poziomu TSH (zaburzenia czynności tarczycy upośledzają tolerancję wysiłku), witaminy D (powszechny niedobór witaminy D w naszej szerokości geograficznej należy wyrównać przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego) i enzymów wątrobowych (AsPAT i AlAT) - wysiłek fizyczny powoduje wzrost poziomu tych enzymów, co jest zjawiskiem fizjologicznym. Po okresie odpoczynku ich poziom wraca do normy.

  Aby uniknąć niebezpieczeństwa fałszywej interpretacji poziomu wyników AsPAT i AlAT u osób trenujących, warto wykonać te badania przed rozpoczęciem swojej aktywności. Pamiętajmy również, że badania poziomów enzymów wątrobowych w czasie treningów wykonujemy po 1-2 dniach przerwy od aktywności fizycznej.

   

  Zapraszamy do przeczytania artykułu "Badania laboratoryjne u biegaczy", autorstwa napisanego przez Agnieszkę Janasiak, zwyciężczynię Wings for Life 2016, wicemistrzynię Polski w maratonie. Z wykształcenia mgr fizjoterapii, z pasji trener biegaczy amatorów. Artykuł ma tytuł „Badania laboratoryjne u biegaczy”, ukazał się w numerze 3 naszego kwartalnika ALAB INFORMATOR – MAGAZYN O BADNIACH I NIE TYLKO i jest napisany okiem praktyka.
   

  Pakiet zawiera następujace badania:

  MORF Morfologia
  GLU Glukoza
  CHOL Cholesterol całkowity
  HDL Cholesterol HDL w surowicy
  LDL-WYL Cholesterol LDL - wyliczany 
  TG Triglicerydy 
  TSH Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji 
  AST Aminotransferaza asparaginianowa 
  ALT Aminotransferaza alaninowa 
  WIT-DTO Witamina 25(OH)D Total 

   

  Pakiet rozszerzony zawiera dodatkowo: 

  INS Insulina
  FERR Ferrytyna
  NA Sód w surowicy
  K Potas w surowicy
  TP Białko całkowite
  MG Magnez w surowicy
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok