PAKIET GLUTENOWY ROZSZERZONY (zawiera 4 badania)

  Opis pakietu

  Pakiet glutenowy rozszerzony to panel badań stosowanych w diagnostyce celiakii oraz badanie genetyczne stwierdzające predyspozycję genetyczną do tej choroby. Pakiet przeznaczony jest zwłaszcza dla osób z podejrzeniem celiakii i w rodzinie których występują lub występowały przypadki tej choroby.

  Celiakia to choroba zapalna jelit, która występuje u osób z predyspozycją genetyczną. Dlatego jednym z elementów diagnostyki celiakii jest stwierdzenie obecności genu HLA-DQ2 i DQ8, którego wykrycie potwierdza ryzyko istnienia choroby.

  W panelu - oprócz badania genetycznego celiakii - znajdują się badania standardowo stosowane w diagnostyce laboratoryjnej choroby trzewnej, potwierdzające aktywną postać schorzenia. 

  Celiakia może objawiać się w każdym wieku, często rozpoznanie stawia się dopiero u osób dorosłych. Jej symptomy to: bóle brzucha, wzdęcia, nudności, biegunki, przewlekłe zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, zaburzenia nastroju z depresją, problemy skórne (swędzące wysypki), niedobory witamin i składników mineralnych, niedokrwistość (jeśli trudno jest znaleźć jej przyczynę). Celiakia jest również chorobą, która może spowodować niepłodność.

  Przed wykonaniem badań pod kątem celiakii ważnym jest, aby nie przechodzić na dietę bezglutenową, ponieważ uniemożliwia to prawidłową diagnostykę.

  W skład pakietu wchodzą następujące badania:

  PC-TGAA P/c przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgA (tTG IgA)
  IGA Immunoglobulina Ig A w surowicy (L85)
  AGLI-G P/c przeciw deamidowanym peptydom gliadyny Ig G (N81)
  HLADQ2   

  Celiakia-wykrywanie obecności genu HLA-DQ2
  (DQA1*05/DQB1*02) oraz DQ8 (DQB1*0302) metodą Real-Time PCR

  Więcej informacji nt. celiakii i diagnozowania choroby można uzyskać oglądając webinariu, które dla pacjentów ALAB laboratoria poprowadziła prof. Bożena Cukrowska.

  Niniejszy pakiet zawiera w swoim składzie badanie z zakresu genetyki człowieka. Na każde badanie z zakresu genetyki człowieka wymagana jest podpisana przez pacjenta deklaracja świadomej zgody na wykonanie takiego badania. Wszystkie niezbędne dokumenty są dostępne do pobrania w miejscu: Formularze dla pacjenta.

  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok