PAKIET WĄTROBOWY ROZSZERZONY (zawiera 8 badań)

  Opis pakietu

  Pakiet wątrobowy rozszerzony to panel badań wątroby umożliwiający kontrolę funkcji wątroby oraz sprawdzenie, czy doszło do infekcji wirusami powodującymi zakażenie tego narządu.

  Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w naszym organizmie, spełniających kilka bardzo ważnych funkcji.  Jedną z nich jest detoksykacja - oczyszczanie i usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii oraz neutralizacja toksyn ( w tym leków, alkoholu).  Inne funkcje to metabolizowanie substancji wchłanianych w przewodzie pokarmowym, produkcja białek, udział w produkcji tłuszczów, magazynowanie glikogenu, produkcja żółci. Wątroba bierze również udział w regulacji procesów krzepnięcia krwi oraz wspiera nasz system immunologiczny. Poza tym wątroba to magazyn niektórych witamin i soli mineralnych, żelaza i miedzi.

  Wątroba jest narządem pozbawionym unerwienia czuciowego, nie daje żadnych dolegliwości bólowych. Dlatego objawy niedomagania lub chorób wątroby mogą być przez długi czas niezauważone. Monitorowanie funkcji wątroby przy pomocy badań laboratoryjnych daje możliwość wczesnego wykrycia ewentualnych schorzeń.

  Diagnostyka w pakiecie wątrobowym rozszerzonym daje obraz sprawności funkcji metabolicznych i wydzielniczych wątroby typu B (WZW typu B, żółtaczka zakaźna) i C (WZW typu C).

  W skład pakietu wchodzą następujące badania:

  • ALB - Albumina w surowicy (I09)
  • ALP - Fosfataza alkaliczna (ALP) (L11)
  • ALT - Aminotransferaza alaninowa (ALT) (I17)
  • AST - Aminotransferaza asparaginianowa (AST) (I19)
  • BIL-T - Bilirubina całkowita (I89)
  • GGTP - Gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP) (L31)

  Dodatkowo w pakiecie rozszerzonym:

  • AHCV - HCV - p/c przeciw HCV (WZW typu C) (V48)
  • HBSAG - HBs - antygen HBs (WZW typu B) (V39)

  Przygotowanie do badania

  Pod tym linkiem znajdziesz informację o przygotowaniu się do badania:
  Jak przygotować się do pobrania krwi?

  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok