PAKIET TARCZYCOWY ROZSZERZONY (TSH, FT3, FT4, ATPO, ATG,TRAB) BADANIA TARCZYCOWE

  Opis pakietu

  Pakiet tarczycowy rozszerzony (TSH, FT3, FT4, ATPO, ATG, TRAB) to panel badań tarczycy, pozwalający zbadać zarówno poziom hormonów (TSH, fT3 i fT4) oraz przeciwciał tarczycowych w jednym pobraniu. Pozwala to na wykrycie zaburzeń tarczycy wynikających z nadczynności lub niedoczynności tego narządu, jak również choroby Hashimoto czy choroby Gravesa-Basedowa – chorób o podłożu autoimmunologicznym.

  W pakiecie tarczycowym rozszerzonym znajdują się następujące badania:

  • TSH – hormon przysadki mózgowej, sterujący pracą szeregu gruczołów dokrewnych, w tym tarczycy. Jest podstawowym badaniem oceniającym czynność tarczycy
  • fT4 – oznaczenie aktywnej, wolnej tyroksyny – głównego hormonu produkowanego przez tarczycę
  • fT3 – oznaczenie aktywnej i wolnej trójjodotyroniny
  • anty-TPO – przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej – badanie oznacza poziom przeciwciał, które są produkowane w organizmie osoby chorej i skierowane przeciwko własnej tarczycy. Przeciwciała anty-TPO bywają pierwszym parametrem, który jest zaburzony w chorobie Hashimoto, pozostałe testy – TSH, hormony tarczycy – mogą mieć poziom prawidłowy. Poziom tych przeciwciał jest dobrym markerem chorób autoimmunologicznych tarczycy. Jest podwyższony w prawie każdym przypadku choroby Hashimoto i w większości przypadków choroby Graves-Basedowa
  • anty-TG – przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie – białku, które produkuje tarczyca. Jest wykorzystywany w diagnostyce autoimmunologicznych chorób tarczycy oraz monitorowaniu pacjentów leczonych z powodu nowotworów tego narządu.
  • TRAB – przeciwciała przeciwko receptorowi TSH – charakterystyczne dla choroby Graves-Basedowa, przydatne w różnicowaniu tej choroby od choroby Hashimoto (w stadium nadczynności tarczycy)

  Wskazaniem do wykonania tego panelu tarczycowego jest istnienie objawów wskazujących na chorobę tarczycy (nadczynność lub niedoczynność), zwłaszcza z komponentą autoimmunologiczną.  Częstość występowania tych chorób w populacji rośnie, część pacjentów cierpi na subkliniczne (bezobjawowe) postacie tych chorób. W tej sytuacji wykonanie badań laboratoryjnych jest jedyną szansą na postawienie diagnozy.

  Badania laboratoryjne tarczycy wraz z przeciwciałami wykonuje się również u kobiet w wieku prokreacyjnym, jeśli występują problemy z zajściem w ciążę lub donoszeniem ciąży. Przeciwciała anty-TPO oraz anty-TG mają niekorzystny wpływ na prokreację. Badania wykonane u kobiet z nawykowymi poronieniami w wywiadzie wskazują, iż dodatnie aTPO to czynnik niekorzystny dla donoszenia zdrowej ciąży.

  Badania funkcji tarczycy wykonujemy rano, na czczo. TSH jest hormonem wydzielanym pulsacyjnie, wykonywanie tego badania w innych – niż poranne – godzinach jest błędem i takich wyników nie można uważać za podstawę do postawienia diagnozy lub monitorowania leczenia.

  Ważne jest, aby pacjent przyszedł na badanie tarczycy przed porannym przyjęciem leków, w tym suplementów diety. Niektóre suplementy – np. biotyna – powinny być odstawione na 48 godzin przed badaniem. Pora przyjęcia porannej porcji leków na receptę w dniu badań tarczycowych powinna być uzgodniona z lekarzem.

   W skład pakietu tarczycowego rozszerzonego wchodzą następujące badania:

  TSH

  Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji (L69)

  FT4

  Wolna tyroksyna (FT4) (O69)

  FT3

  Wolna trijodotyronina (FT3) (O55)

  ATPO

  P/c przeciw peroksydazie tarczycowej (ATPO) (O09)

  ATG

  P/c antytyreoglobulinowe (ATG) (O18)

  TRAB

  P/c przeciw receptorowi TSH (TRAb) (O15)

   

  Aby umożliwić bardziej kompleksową diagnostykę tarczycy zapraszamy do zapoznania się z opisem badania poziomu jodu.
  Więcej na temat badań tarczycy oraz dlaczego jod jest niezbędny do życia w webinariach prowadzonych przez lekarza endokrynologa dr Magdalenę Jagiełło oraz lekarza alergologa dr Danutę Myłek.

   

  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok