PAKIET KONTROLA DIETY WEGETARIAŃSKIEJ (zawiera 4 badania)

  Opis pakietu

  Pakiet kontrola diety wegetariańskiej pozwala na monitorowanie poziomu tych składników pokarmowych, których podaż jest niewystarczające w źle skomponowanej diecie wege.

  Dieta wege jest jednym z najzdrowszych sposobów odżywiania. Aby mogła jednak w pełni służyć zdrowiu musi być prawidłowo skomponowana. Pamiętać bowiem należy, iż niektóre składniki odżywcze występują tylko w produktach zwierzęcych, a niektóre z produktów pochodzenia zwierzęcego wchłaniają się lepiej niż z pokarmów roślinnych. Dlatego osoby pozostające na dietach wege, powinny zadbać o dobre zbilansowanie diety i pamiętać o badaniach laboratoryjnych.

  W skład pakietu wchodzą następujące badania: 

  • Badanie żelaza - produkty roślinne są źródłem żelaza niehemowego, które wchłania się w 5%. Produkty pochodzenia zwierzęcego dostarczają natomiast żelaza hemowego, którego przyswajalność wynosi 20%. Stąd osoby na dietach wege, w szczególności miesiączkujące kobiety, narażone są na występowanie niedokrwistości z niedoboru żelaza.
  • Badanie wapnia - najwartościowszym źródłem wapnia w diecie Polaka jest mleko oraz produkty mleczne. Pokarmy roślinne, ze względu na obecność związków fitynowych, kwasu szczawiowego oraz błonnika, są źródłem gorzej przyswajalnego wapnia. Poza tym w jego wchłanianiu dużą rolę odgrywa witamina D, której niedobory w naszej szerokości geograficznej są powszechne. Dlatego kontrola poziomu tego pierwiastka we krwi jest ważnym elementem profilaktyki zdrowia osób na diecie wykluczającej mleko i jego przetwory.
  • Badanie witaminy D - 80% witaminy D w naszym klimacie powstaje z syntezy w skórze, dlatego zwłaszcza od października do kwietnia, jesteśmy narażeni na jej niedobór. Pozostałe 20% możemy zaczerpnąć z pokarmu, głównie tłustych ryb, oraz produktów nabiałowych. U osób wykluczających te pokarmy niedobór witaminy D może być szczególnie głęboki, dlatego przed suplementują należy zbadać jej poziom w organizmie.
  • Badanie białka całkowitego - jest to badanie pomocne w ocenie ogólnej stanu odżywienia.

   

  • FE - Żelazo w surowicy (O95)
  • CA - Wapń całkowity w surowicy (O77)
  • WIT-DTO - Witamina 25(OH)D Total
  • TP - Białko całkowite (I77)

  Jeśli potrzebujesz pogłębionej analizy diagnostycznej Twojego stanu zdrowia, oferujemy również PAKIET KONTROLA DIETY WEGETARIAŃSKIEJ ROZSZERZONY

  Przygotowanie do badań:

  Pod tymi linkami znajdziesz informację o przygotowaniu się do badania:
  Jak przygotować się do pobrania krwi?

  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok