PAKIET HORMONY KOBIECE PRAWIDŁOWA OWULACJA (ZAWIERA 4 BADANIA)

  Opis pakietu

  Pakiet hormony kobiece prawidłowa owulacja przeznaczony jest dla kobiet miesiączkujących, które chcą sprawdzić stężenie hormonów odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg cyklu menstruacyjnego i owulację.

  W skład pakietu hormony kobiece prawidłowa owulacja wchodzą cztery hormony: estradiol, progesteron, LH (hormon luteinizujący, lutropina) FSH (hormon folikulotropowy, folikulotropina).

  Estradiol to jeden z najważniejszych hormonów płciowych u kobiety. Produkowany jest w jajnikach, a jego prawidłowy poziom jest niezbędny do wystąpienia owulacji i zapłodnienia. Ponadto estradiol to hormon odgrywający u kobiet ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu oraz metabolizmu tkanki kostnej. Stężenie tego hormonu różni się w poszczególnych fazach cyklu, najniższe jest na jego początku, a następnie zaczyna rosnąć i osiągając najwyższe wartości tuż przed owulacją (ok. 24 h) Przedowulacyjna faza cyklu pozostaje pod wpływem estrogenów.

  Poziom estradiolu w organizmie kobiety spada wraz z początkiem menopauzy, jest ona wówczas bardziej narażona na wystąpienie chorób układu krążenia oraz osteoporozy - wygasa bowiem ochronna funkcja estradiolu.

  Drugim ważnym hormonem w pakiecie jest progesteron, który dominuje w fazie poowulacyjnej i wydzielany jest przez ciałko żółte. Produkcja progesteronu trwa około dwa tygodnie, a jego podwyższony poziom wiąże się ze zmianami w błonie śluzowej macicy (pogrubieniem i wzrostem jej ukrwienia), które są przygotowaniem do ewentualnego zagnieżdżania się zarodka. Jeśli do zapłodnienia nie dochodzi ciałko żółte zanika a poziom progesteronu gwałtownie spada. Towarzyszy temu złuszczenie się błony śluzowej i krwawienie miesięczne.

  Pozostałe dwa hormony, które można zbadać w tym pakiecie, wydzielane są przez przysadkę mózgową. FSH (hormon folikulotropowy) odpowiada za wzrost i dojrzewanie komórek jajowych, oraz stymulację produkcji estradiolu w pierwszej fazie cyklu i progesteronu w drugiej. Prawidłowy poziom hormonu LH (hormon luteinizujący, lutropina) odpowiada za pękanie dojrzałego pęcherzyka Graafa i owulację – czyli uwolnienie komórki jajowej. Szczyt wydzielania tych hormonów notuje się w środku cyklu miesiączkowego.

  Stężenie hormonów kobiecych zależy od fazy cyklu miesięcznego. PAKIET HORMONY KOBIECE PRAWIDŁOWA OWULACJA powinien być wykonany pomiędzy 2-5 dniem cyklu miesięcznego, chyba, że lekarz wskaże inaczej, lub istnieje potrzeba sprawdzenia poziomu tych hormonów w innej fazie cyklu miesięcznego.

  Materiałem do badania jest krew. Badania nie wymagają specjalnego przygotowania, pacjentka nie musi być na czczo.

  W skład pakietu hormony kobiece prawidłowa owulacja wchodzą następujące badania:

  Estradiol (E2)

  Folikulotropina (FSH)

  Progesteron

  Luteotropina (LH)

  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok