PAKIET GRAVES-BASEDOWA ROZSZERZONY (zawiera 6 badań)

  Opis pakietu

  Rozszerzony pakiet badań tarczycy przeznaczony w szczególności dla osób, u których występuje podejrzenie choroby Gravesa-Basedowa.

  Choroba Graves-Basedowa to autoimmunologiczna choroba tarczycy powiązana z nadczynnością tego narządu. W przebiegu choroby produkowane są przeciwciała przeciwko receptorowi TSH, który jest umiejscowiony na komórkach tarczycy. Stymulowana w ten sposób tarczyca produkuje hormony, a ich nadmiar skutkuje nadczynnością.

  Pakiet Gravesa-Basedowa zawiera badania, które w sposób całościowy obrazują pracę tarczycy – hormony tarczycy wraz z TSH, przeciwciała, oraz niezbędny do prawidłowego metabolizmu hormonów tarczycy selen oraz witaminę D.

  Pakiet przeznaczony jest dla pacjentów odczuwających objawy, które mogą wskazywać na nadczynność tarczycy, która towarzyszy chorobie Graves-Basedowa:
  niepokój, drażliwość, trudności z koncentracją, utrata masy ciała, wilgotna, zaczerwieniona skóra, o wzmożonej potliwości, kruche i łamliwie włosy.  Inne objawy to kołatanie serca, szybkie bicie serca, wzmożona perystaltyka przewodu pokarmowego (częstne wypróżnienia, biegunki), zaburzenia miesiączkowania, problemy z libido.

  W skład pakietu Graves-Basedowa wchodzą następujące badania (wykonywane z krwi):

  TSH

  Tyreotropina (TSH)  trzeciej generacji (L69)

  FT3

  Wolna trijodotyronina (FT3) (O55)

  FT4

  Wolna tyroksyna (FT4) (O69)

  TRAB

  P/c przeciw receptorowi TSH (TRAb) (O15)

  25OHD

  Witamina D-25(OH)

  SE

  Selen (O31)

  Przygotowanie do badań:

  Badania laboratoryjne tarczycy wykonujemy rano, na czczo, w godzinach porannych. Pacjent powinien przyjść na badania również przed przyjęciem wszystkich leków, również suplementów diety. W dniu badania można wypić szklankę niegazowanej wody.

  Dzień przed badaniem należy unikać wysiłku fizycznego. Kilka dni przed badaniem odstawiamy preparaty biotyny.

  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok