PAKIET ZATRUCIA OŁOWIEM

  Opis pakietu

  Pakiet zatrucia ołowiem wskazuje, czy jesteśmy narażeni na zdrowotne skutki działania ołowiu. Oznaczenie protoporfiryny cynkowej oraz poziomu ołowiu zalecane jest jako badanie przesiewowe u osób narażonych na przewlekłą ekspozycję na ten metal.

  Ołów jest metalem ciężkim, który towarzyszy nam na co dzień, dostaje się do naszego organizmu drogą wziewną (przez układ oddechowy) i pokarmową. Nie jest obojętny dla zdrowia, chociaż nie wszyscy jesteśmy narażeni na takie działanie ołowiu, które daje negatywne skutki zdrowotne.

  Pakiet zatrucia ołowiem rekomendowany jest zwłaszcza dla pracowników zakładów przemysłowych, np. wytwarzających kryształy, akumulatory, kable, czcionki drukarskie, panewki lub łożyska. Grupa ryzyka to także hutnicy pracujący w hutach miedzi, cynku, ołowiu oraz aluminium. Ołów występuje także w niektórych zabawkach, kredkach świecowych, plastelinie czy farbach - osoby pracujące przy ich produkcji mogą być również narażone na jego szkodliwe działanie.

  Pakiet zatrucia ołowiem zawiera dwa badania - poziom ołowiu w surowicy i protoporfiryny cynkowej (ZPP). Stężenie ołowiu we krwi obrazuje bezpośrednie narażenie na ten metal, natomiast protoporfiryna cynkowa (ZPP) umożliwia wykrycie wczesnych skutków zdrowotnych zatrucia ołowiem. Wzrost jej stężenia w czerwonych krwinkach - erytrocytach, jest pierwszym objawem zaburzeń układu krwiotwórczego wskutek przewlekłego narażenia na ołów. Szczególnie cenna informacja, której dostarcza nam pomiar stężenia ZPP to fakt, iż obrazuje ona średnią ekspozycję na ołów w ciągu ostatnich trzech miesięcy.  Ważne również jest to, iż fizjologicznie - w stanie pełnego zdrowia -  zawartość protoporfiryny w erytrocytach jest niewielka, wzrasta natomiast w przypadku zatrucia ołowiem.

  Jakie mogą być objawy zatrucia ołowiem?

  Są to: wysokie ciśnienie tętnicze krwi, "ołowiany rąbek" na dziąsłach, skóra o żółtoszarym zabarwieniu, bóle głowy, bóle brzucha, osłabienie i zmęczenie, zaniki pamięci, zmiany nastroju, drętwienie i/lub uczucie mrowienia dłoni i stóp.

  W pakiecie oznaczamy poziom:

  • ołowiu
  • protoporfiryny cynkowej ZPP

  Przygotowanie do badania:

  • Materiałem do badania jest krew.
  • Pacjent nie musi być na czczo.
  • Czas oczekiwania na wynik - 10 dni roboczych.

   

  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok