Borelioza CD57

  Kiedy i w jakim celu

  Badanie CD57+/CD3- jest wskazane jako pomocnicze w monitorowaniu leczenia oraz w diagnostyce seronegatywnej boreliozy, której objawy są obecne dłużej niż rok.

  Charakterystyka badania

  Borelioza (choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez krętki Borrelia burgdorferi, które są przenoszone przez kleszcze. Objawy zakażenia boreliozą mogą być bardzo różnorodne i niespecyficzne; najbardziej charakterystyczny jest tzw. rumień wędrujący, który jednak nie występuje u wszystkich chorych. Wiele symptomów boreliozy przypomina objawy innych chorób, co często utrudnia proces diagnostyczny.

  W teście CD57+/CD3- oznaczana jest specyficzna dla boreliozy subpopulacja limfocytów CD57+/CD3-. Uzyskane wartości odzwierciedlają stopień zakażenia boreliozą. Badanie CD57+/CD3- jest zwykle wykonywane u pacjentów, u których utrzymują się objawy sugerujące zakażenie krętkiem Borrelia, mimo negatywnych wyników testów serologicznych.

  Test CD57+/CD3- w kierunku boreliozy nie powinien być wykonywany u dzieci (test opracowano na podstawie badań wykonanych tylko na populacji osób dorosłych).

  Jeśli chcielibyście się Państwo dowiedzieć więcej na temat diagnostyki boreliozy i dlaczego jest ona taka trudna, zapraszamy do wysłuchania webinarium, które prowadził prof. T. Wielkoszyński.

   

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok