Amyloid A w surowicy

  Kiedy i w jakim celu

  Amyloid A w surowicy nazywany jest białkiem ostrej fazy, co oznacza, że jego stężenie we krwi rośnie w stanach zapalnych. Badanie polega na oznaczeniu stężenia Amyloidu A w surowicy.

  Charakterystyka badania

  Amyloid A jest surowiczym białkiem - SAA (ang. serum amyloid A), które odkłada się w tkankach, w wyniku przewlekłych reakcji zapalnych w przebiegu stanów infekcyjnych i różnych chorób zapalnych. Jest on także białkiem ostrej fazy, odgrywającym bardzo ważną rolę w patogenezie chorób autoimmunologicznych, miażdżycy i nowotworów.

  Amyloid A jest produkowany w wątrobie. Duże stężenie SAA (serum amyloid A) we krwi może świadczyć o Amyloidozie, czyli odkładaniu się białka w tkankach i narządach. SAA (serum amyloid A) najczęściej zalega w nerkach, sercu, wątrobie i obwodowym układzie nerwowym. W konsekwencji najpierw zaburza pracę narządu, a następnie znaczne upośledza jego funkcjonowanie.

  Badanie polega na pobraniu krwi i określeniu stężenia Amyloidu A w surowicy. Oznaczenie SAA (serum amyloid A) we krwi przydatne jest szczególnie w diagnostyce amyloidozy reaktywnej. Pomaga w określeniu rozwoju choroby i jest pomocne w potwierdzeniu rozpoznania, ustaleniu rokowania oraz monitorowaniu postępów leczenia.

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok