RPhl p 7 Tymotka łąkowa (G-210 ) IgE swoiste (L91)

 • Kiedy i w jakim celu

  Alergeny pyłku traw i zbóż są w Polsce najczęstszą przyczyną objawów okresowego alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej. Główny okres pylenia traw przypada w naszym kraju od maja do lipca z nasileniem w czerwcu. Właściwymi alergenami nie są same pyłki lub zarodniki, lecz zawarte w nich białka, zwane komponentami alergenów.

   

  W naszym klimacie z pyłków traw najczęstszą przyczyną alergii jest tymotka łąkowa.

   

  Dzięki molekularnej  diagnostyce alergii z użyciem komponentów  dostaniemy odpowiedź  na  pytanie,  czy  mamy  do  czynienia  z  jednoczesnym   uczuleniem   na   wiele   alergenów czy  też  otrzymane  wyniki  są  spowodowane  reakcjami  krzyżowymi. Ponadto pomaga w klasyfikacji pacjentów do swoistej immunoterapii SIT. Jeżeli objawy kliniczne nie poddają się leczeniu objawowemu (np. leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy), często specjalista alergolog w porozumieniu z pacjentem decyduje się na rozpoczęcie SIT (odczulaniu podjęzykowym lub iniekcyjnym) a uczulenie na główne alergeny tymotki  Phl p1 i Phl p5b  daje podstawy do kwalifikacji do odczulania.

   

  Zalecany profil oznaczeń Phl p1, Phl p5b, Phl p7, Phl p12.

   

  Do typowych objawów uczulenia  należą te związane z okresowym alegicznym  nieżytem nosa i spojówek:

  • wodnista wydzielina
  • świąd, zatkany nos
  • kichanie
  • łzawienie, zaczerwienienie spojówek
 • Przygotowanie do badań

  • Materiałem do badania jest krew.
  • Pacjent nie musi być na czczo, należy jedynie unikać posiłków wysokotłuszczowych.
  • Nie wymaga odstawienia leków sterydowych i przeciwhistaminowych podanych doustnie i miejscowo.
 • Charakterystyka badania

  Test wykorzystuje alergeny rekombinowane - struktury białkowe syntetyzowane przez obcy organizm, (np.komórki bakterii, drożdży, owadów), wprowadzając do nich określoną informację genetyczną. Charakteryzuje się większą czystością powstałego alergenu, w porównaniu do alergenów pochodzenia naturalnego. Phl p7 jest markerem dla grupy białek o nazwie Polkalcyny. Jest to rodzina białek rozpowszechniona wyłącznie wśród roślin , daje fałszywie dodatnie wyniki asIgE w stosunku do alergenów roślinnych (brzoza, olcha, bylica, kukurydza, pszenica).Polkalcyny charakteryzują się wysokim stopniem prawdopodobieństwa (77%), czego wynikiem jest duża liczba reakcji krzyżowych pomiędzy polkalcynami pochodzącymi z różnych gatunków roślin. Natomiast nie występują w ogóle w pokarmach pochodzenia roślinnego, stąd nie istnieje ryzyko alergii krzyżowej na warzywa i owoce. W przypadku gdy są jedynymi wykrywanymi przeciwciałami, a u pacjenta występują objawy, należy szukać innych przyczyn pierwotnej alergii.  Tacy pacjenci mają również mniejsze szanse na skuteczne odczulanie jeśli mają jedynie przeciwciała przeciwko Phl p7.

   

  Test wykonywany jest metodą referencyjną ImmunoCAP, uznawaną za złoty standard w alergologii. Prawdziwie ilościowy zakres pomiarowy od 0,1-100 kUA / L

 • Pobierz
  kartę badania*
  X
  To badanie możesz kupić w naszym
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  * Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok