RPhl 5b Tymotka łąkowa (G-215) IgE swoiste (L91)

  Kiedy i w jakim celu

  Alergeny pyłku traw i zbóż są w Polsce najczęstszą przyczyną objawów okresowego alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej. U osób uczulonych objawy alergiczne trwają zazwyczaj od drugiej połowy maja do połowy lipca. Główny okres pylenia traw przypada w naszym kraju na czerwiec i pierwszą połowę lipca.

  Dzięki diagnostyce molekularnej z wykorzystaniem komponentów tymotki dostaniemy odpowiedź  na  pytanie,  czy  mamy  do  czynienia  z  jednoczesnym  uczuleniem na wiele pyłków traw   czy  też  otrzymane  wyniki  są  spowodowane  reakcjami  krzyżowymi.

  Do typowych objawów uczulenia  należą te związane z okresowym alegicznym  nieżytem nosa i spojówek:

  • wodnista wydzielina
  • świąd, zatkany nos
  • kichanie
  • łzawienie, zaczerwienienie spojówek

  Zalecany profil oznaczeń Phl p1, Phl p5b, Phl p7, Phl p12.

  Przygotowanie do badań

  • Materiałem do badania jest krew.
  • Pacjent nie musi być na czczo, należy jedynie unikać posiłków wysokotłuszczowych.
  • Nie wymaga odstawienia leków sterydowych i przeciwhistaminowych podanych doustnie i miejscowo.

  Charakterystyka badania

  Jeden z głównych komponentów tymotki rPhl p5, jest otrzymany drogą inżynierii genetycznej, syntetyzowany przez komórki bakterii, dzięku temu charakteryzuje się większą czystością powstałego alergenu, w porównaniu do alergenów pochodzenia naturalnego. Wykrycie przeciwciał IgE przeciwko Phl p1 i p5 jest wskazaniem do zastosowania odczulania na pyłek tymotki łąkowej. Pacjenci z przeciwciałami przeciwko Phl p1 i p5 zdecydowanie lepiej odpowiadają na odczulanie w porównaniu do pacjentów, którzy nie są na nie uczuleni. Ponadto ok 11 % uczulonych na pyłek tymotki nie ma przeciwciał przeciwko głównym alergenom Phl p1 i Phl p5, natomiat swoista immunoterapia opiera się na ekstarktach, zawierających właśnie  główne komponenty, w przypadku braku p/c dla Phl p1 i Phl p5, u tych pacjentó skuteczność odczulania będzie niska.

  Test wykonywany jest metodą referencyjną ImmunoCAP.  Prawdziwie ilościowy zakres pomiarowy od 0,1-100 kUA / L.

  Kup badanie w
  sklepie internetowym
  Sprawdź
  cenę badania
  Pobierz
  kartę badania*
  X
  *Karty badań nie dotyczą pakietów, wyłącznie pojedynczych badań (składowych pakietów). W przypadku braku karty do pobrania, prosimy o kontakt z lokalnym działem obsługi klienta : https://www.alablaboratoria.pl/form/pok